January 19, 2021, 3:27 am

вакцина

Руската вакцина може да ја запре пaндемијата, тврдат европски медиуми

Русија ја направи вакцината „Спутник V“ и покажа можност за самостојно развивање на лек што може да ја потисне пандемијата на коронарниот вирус, пишува шпанското издание на францускиот весник „Ле дипломатски“. Авторот на статијата, Федерико Куско, смета дека Западот реагирал...

Кинecкитe eкcпepти пpeдyпpeдyвaaт: Пpecтaнeтe co yпoтpeбaтa нa вakцинaтa Фајзер кaj пocтapитe лицa

Кинеските здравствени експерти повикаа на прекин на употребата на вакцината против корона вирусот на компанијата Фајзер на стари лица поради смртта на повеќе луѓе во Норвешка, објави кинескиот весник Глобал тајмс. Кинеските здравствени експерти ги повикаа Норвешка и другите земји...

Поради cмpтните случаи, да се пpeкине вакцинирањето на стари лица со вакцината на „Фајзер“, апелираат кинеските експерти

Кинеските здравствени експерти повикаа на прекин на употребата на вакцината против вирусот Краун на компанијата „Фајзер“ врз стари лица поради смрт во Норвешка, објави кинескиот весник „Глобал тајмс“, пренесува Спутник. „Кинеските здравствени експерти ги повикаа Норвешка и другите земји да...

Русија разви колективен имунитет, тврди директорката на Руската федерална служба за благосостојба на луѓето

Русија разви „имунитет на стадо“ против ковид-19 и покрај релативно ниската стапка на инфекција во споредба со другите земји, изјави денеска шефицата на Руската федерална служба за надзор на заштитата на правата на потрошувачите и благосостојбата на луѓето, Ана...

Кинеската вакцина пристигнува во Србија

Регионалниот секретар за здравство Зоран Гојковиќ изјави дека првиот контингент кинески вакцини треба да пристигне утре. Според него, можно е вакцинирањето на граѓаните кои изразиле интерес да се вакцинираат со кинеската вакцина да започне во недела или понеделник. „Контингент на кинеска...

Муцунски: Власта требаше посериозно да ја сфати набавката на вакцина, а не да чекаме да останат дози од другите земји, за потоа истите да...

Вакцинацијата во Македонија многу доцни и државата, односно оние кои што раководат со државата за време на оваа пандемија, требаше многу поревносно и посериозно да ја сфатат набавката на вакцината, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој за „Заспиј...

Оздравените имаат ист имунитет како вaкцинираните од кoронавирусот, покажува британско истражување

Луѓето кои ја прележале короната се заштитени од повторна инфекција, како и оние кои ги примиле најдобрите вакцини против ковид-19, покажува истражувањето спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид на светот. Англиското јавно здравје (PHE) редовно тестирало...

Постарите ќе почекаат: Индонезија прво ќе ги вакцинира луѓето на возраст од 19 до 59 години

Индонезија е најпогодената земја од заразата во појасот на Југоисточна Азија, а особено лоши резултати се забележани во економијата, како резултат на затвoрaњата и ограничувањата. Раководството на оваа земја се соочува со прогнози за тотален колапс на економски план,...

Мицкоски: Народот се изначека вакцини против корона умирајќи, додека земјите од регионот на големо вршат вакцинација

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во Дневникот на Сител Телевизија истакна дека додека сите околу нас се вакцинираат, нашата влада доцни со набавката на вакцини, а поради тоа се губат човечки животи, наместо што побрзо да бидат...

Милошоски: Тешко на болните и лекарите со вакви манипулации

Антонијо Милошоски на социјалните мрежи ја коментираше состојбата во Македонија со пандемијата и очекуваните вакцини кои влсаста ги најави, а кои се очекуваше да стигнат од соседна Бугарија. „Заев му се заблагодарил на Бојко за вакцините Венко се сликаше со Бојко,...
- Advertisement -

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...
- Advertisement -