January 25, 2021, 9:51 pm

вакцина

Поради голем број на нecaкани ефeкти Калифорнија бара прекин на вакцинирањето со вакцините „Модерна“

Поради сомневање дека вакцините „Модерна“ од серијата 041L20A предизвикуваат повеќе несакани ефекти од вообичаеното, Калифорнискиот оддел за јавно здравје побара прекине со нивна употреба се до завршувањето на клиничкото тестирање. Инцидентите се чини дека биле откриени на клиника која, наводно,...

Австрија, Данска и Грција бapaaт oдoбpyвaњe зa вakцинaтa нa „Астра зенека“

Данска, Грција и Австрија ќе побараат од Европската агенција за лекови (ЕМА) брзо и „небирократско“ одобрување на вакцината на „Астра зенека“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц. По разговорите со колегите од кругот на земји кои први презедоа мерки во...

80 Хрвати имaлe лecни нycпojaви oд вakцинaтa..

Во Хрватска до овој викенд вакцинирани се околу 46.000 граѓани, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави Алемка Маркотиќ, директорка на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ”. Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај еден...

Ќе има нови мутации на коpoнавирусот, тврдат британски експерти

Директорот на Оксфордската група за вакцина, Ендру Полард предупреди дека оваа година ќе има многу повеќе мутации на коронавирусот и светот ќе мора да се навикне на тоа, но и нагласи дека постоечките вакцини би можеле брзо да се...

Третата руска вакцина на пазарот во март

Вакцината против вирусот корона, развиена од Федералниот научен центар за истражување и развој на имунобиолошки препарати „Чумаков“, може да влезе во цивилниот сообраќај во март, изјави директорот за развој на овој научен центар, Константин Чернов. Центарот во моментов ја завршува...

Во Србија досега вакцинирани 22.000 лица

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек. Тој посочи дека сè поминало без никакви проблеми, како и дека интересот...

Филипче и Заев два месеци го лaжат народот: Зошто Македонија е последна во регионот и Европа која ќе набави вакцини?

Ако Филипче и Заев два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини зошто во Македонија не виде јавноста ниедна вакцина и зошто не е почната имунизацијата на граѓаните?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата прашуваат зошто Македонија е последна во регионот и Европа...

Руската вакцина може да ја запре пaндемијата, тврдат европски медиуми

Русија ја направи вакцината „Спутник V“ и покажа можност за самостојно развивање на лек што може да ја потисне пандемијата на коронарниот вирус, пишува шпанското издание на францускиот весник „Ле дипломатски“. Авторот на статијата, Федерико Куско, смета дека Западот реагирал...

Кинecкитe eкcпepти пpeдyпpeдyвaaт: Пpecтaнeтe co yпoтpeбaтa нa вakцинaтa Фајзер кaj пocтapитe лицa

Кинеските здравствени експерти повикаа на прекин на употребата на вакцината против корона вирусот на компанијата Фајзер на стари лица поради смртта на повеќе луѓе во Норвешка, објави кинескиот весник Глобал тајмс. Кинеските здравствени експерти ги повикаа Норвешка и другите земји...

Поради cмpтните случаи, да се пpeкине вакцинирањето на стари лица со вакцината на „Фајзер“, апелираат кинеските експерти

Кинеските здравствени експерти повикаа на прекин на употребата на вакцината против вирусот Краун на компанијата „Фајзер“ врз стари лица поради смрт во Норвешка, објави кинескиот весник „Глобал тајмс“, пренесува Спутник. „Кинеските здравствени експерти ги повикаа Норвешка и другите земји да...
- Advertisement -

Latest News

Пронајдени две cмрзнати тeлa под снежни наноси во Хрватска

Работници на зимската служба, во акција за расчистување на снегот на планината Папук во Славонија, Хрватска, нашле две смрзнати...
- Advertisement -