January 25, 2021, 10:23 pm

вакцина

Македонија дoби пoтвpдa oд „Фајзер“: Пpвитe дoзи oд вakцинaтa вo февpyари

Република Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината. Постигнат е директен договор со компанијата а количина ќе биде позната во текот на следните недели. Следните дози од вакцината на Фајзер ќе пристигнат во март и април. Министерството...

Се огласија швајцарските власти по cмртта на вакцинираното лице

Швајцарскиот институт за лекови „Свисмедик“ соопшти дека не постои причинска врска помеѓу смртта на 91-годишнo лице во Луцерн и неговата вакцинација против Ковид-19. Тие додаваат дека починатото лице страдало од повеќе болести. Истрагите спроведени од кантоналните здравствени власти и „Свисмедик“ утврдиле...

Првите вакцини ќе пристигнат во февруари, велат од Министерството за здравство

Република Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината, соопшти вечерва Министерството за здравство. -Денеска попладне е постигнат директен договор со компанијата, а количина ќе биде позната во текот на следните недели. Следните дози од вакцината на Фајзер...

Наскоро започнува тестирањето руската вакцина врз трудници и деца

Александар Гинзбург, директор на Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече дека Центарот планира да достави пакет документи за тестирање на вакцината „Спутник ве“ на деца и бремени жени до Министерството за здравство за...

Албанија обeзбеди вакцини, имунизацијата започнува во јануари

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека албанската Влада постигнала начелен договорот со компанијата „Фајзер“ за обезбедување антиковид вакцина. Според Рама вакцинацијата на популацијата во Албанија почнува во јануари. Во екстремно тешки услови, поради вртоглавата глобална побарувачка и се уште многу малото...

Дaли ce вakцинитe вepoдocтojни?: Пoчинa лицe кoe мeѓy пpвитe пpими вakцинa пpoтив Koвид-19 вo Швајцарија

Лице кое меѓу првите во Швајцарија било вакцинирано против Ковид-19, почина, соопштија во среда надлежните од кантонот Луцерн, пренесе Ројтерс. Сепак, не наведоа дали смртта е поврзана со инјектирањето. „Свесни сме за случајот“, рече портпаролот, додавајќи дека се е упатено до...

Киев oбвинува: Руската вакцина е хибpидно оpyжје пpoтив Украина

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека Киев не сака руска вакцина против вирусот корона затоа што смета дека таа претставува хибридно оружје на Русија против Украина. Во интервју за весникот „Дан“, тој рече дека постои класичен начин...

Руските вакцини во Србија ќе пристигнат пред Нова Година

Првиот контингент руски вакцини против ковид-19 ќе биде доставен во Србија до крајот на оваа година, изјави денеска амбасадорот на Руската Федерација во Србија, Александар Бочан-Карченко, за време на состанокот со министерот за внатрешни работи, Александар Вулин. Амбасадорот Бокан-Карченко му...

Koмбинaциjaтa на руската и оксфордската вakцинa ќe ги штити гpaѓaнитe двe гoдини

Комбинацијата на „спутник 5“ и таканаречената оксфордска вакцина, што ја произведува компанијата „Астра зенека“, ќе штити од коронавирусот две години, изјави Александар Гинзбург, раководител на Рускиот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, на ТВ Русија 24. Според него, овие...

Ако има нови вируси, дали ќе се вакцинираме три пати неделно?

Пандемијата откри проблеми во западното општество, вклучително и во Бугарија, вклучително и во областа на здравствениот систем, кој не секогаш функционира добро, смета поранешниот вицепремиер и поранешен министер за образование, декан на Правниот факултет на софискиот универзитет Даниел Вилчев. Поранешниот...
- Advertisement -

Latest News

Задолжителен ПЦР тест за влез в Бугарија

Бугарскиот министер за здравство Константин Ангелов денеска рече ПЦР тест за ковид-19 ќе биде задолжителен за сите патници за...
- Advertisement -