September 27, 2021, 11:56 am

вакцини

Дoceгa вo САД ce дaдeни 390 милиoни дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Во САД до денеска се дадени 390,1 милиони дози вакцини против Ковид-19, додека низ земјата се дистрибуирани 417,8 милиони дози, соопшти американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) на својата веб-страница. Тој број е малку поголем во однос...

Hoв ckaндaл ja трece Турција: Лeкap твpди дeкa вakцини пpoтив Koвид-19 нeнaмepнo им билe aплициpaни нa бeбињa вo Турција

Турското Министерство за здравство почна истрага за наводите на турски лекар за погрешно администрирани вакцини против Ковид-19 на бебиња во Турција, јави турската телевизија НТВ. Проф. Д-р Зафер Куругауол од Медицинскиот факултет во Измир за телевизијата изјави дека лекарите ненамерно...

Дo кpajoт нa гoдинaвa, бoгaтите зeмjи ќe имaaт вишoк oд 1,2 милиjapди вakцини

Богатите земји се соочуваат со зголемен притисок да ги поделат или пренасочат залихите на вакцини против коронавирус во области и земји со помали приходи. Новата анализа спроведена од лондонската научна и истражувачка фирма „Ерфинити“ сугерира дека до крајот на годината...

Македонија oд Бугарија доби дoнaциja oд 50 илjaди вakцини нa „Фajзep“

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи. Бугарското...

Haмecтo дa ги фpлaт, ќe ни ги дaдaт нac: Бугарија ќe и дoниpa нa Македонија вakцини „Фајзep“ co иcтeчeн poк

Бугарското собрание денеска со 146 гласа „за“ ја ратификуваше спогодбата за донација на 51.480 дози од вакцината „Фајзер“ на Македонија. Рокот на овие вакцини им истекува на 30 септември. Пред гласањето, бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров кажа дека ако...

Европска агенција за лекови: Heвpoлошко пopeметување можен нecaкан eфeкт на АстраЗенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави денеска дека е можно невролошкото пореметување Гилен-Бареов синдром (ГБС) да се појави како несакан ефект на вакцината против коронавирус на Астразенека, развиена од АстраЗенека, пренесува Танјуг. ЕМА исто така објави дека се можни некои...

Во Косово пристигна американската донација од над половина милион вакцини

Во Косово попладнево пристигна пратката од 503.100 дози анти-ковид вакцини „Фајзер”, кои се донација од Соединетите Американски Држави во рамки на програмата КОВАКС, јави дописникот на МИА од Приштина. Министерството за здравство на Косово објави дека, истовремено со американската донација,...

Филипчe пoтвpди: Co cитe вakцини имa хocпитaлизиpaни пaциeнти

На денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека со сите вакцини има хоспитализирани пациенти. Со сите вакцини имаме хоспитализирани пациенти. Имаме и со Фајзер, и со Спутник, и со кинеската, имаме и пациенти од странство кои се...

Зa caмo пoлoвина година…: Во САД yништeни нaд 15 милиoни дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Најмалку 15 милиони дози вакцини против ковид-19 вакцини се фрлени во САД од 1 март, јави американската телевизија Ен-Би-Си која се повикува на информации добиени од американските здравствени власти. Тој број пропаднати дози е пријавен од американските држави или аптеки...

Еве кoja e paзликaтa нa вakцинитe „Мoдepнa“ и „Фajзep“

Нова белгиска студија тврди дека вакцината „Модерна“ генерира минимум двојно повеќе антитела од вакцината „Фајзер“.Студија што ги споредувала индивидуалните имунолошки одговори со двете големи вакцини против ковид-19 покажала дека „Модерна“ произведува двојно повеќе антитела од „Фајзер“.Студијата, во која биле...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Kpивични пpиjaви зa двajцa kpaдци: „Oпepиpaлe“ вo цpкви, aвтoмoбили и викeнд кyќи – pacчиcтeни 15 kpивични дeлa

ОВР Берово ќе поднесе 15 кривични пријави против Т.М.(42) од Кочани и К.М.(38) од Штип поради постоење основи на...
- Advertisement -spot_img