вакцини

(Видео) Oбeзбeдeни ce 833.000 вakцини, вakцинaциjaтa ќe бидe бecплaтнa, твpди Филипчe

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека се започнати интензивни подготовки со кои ќе се подготви здравствениот систем за вакцинацијата за Ковид-19.  „Обезбедивме 833.000 вакцини за 400.000 граѓани преку Ковакс механизмот. Вакцинацијата ќе биде бесплатна за граѓаните и ќе се...

Шведска пoднeлa бapaњe зa пeт oд шecтe дocтaпни вakцини

Шведска поднела барање за пет од шесте вакцини достапни преку механизмот на Европската Унија. Првата вакцина, онаа од „Фајзер“ и БиоНТех“, може да биде одобрена од Европската Унија веќе на крајот на декември. Швеѓаните најпрво ќе вакцинираат 600.000 луѓе во...

Пенс: Дoвepбaтa вo вakцинитe пpoтив Koвид-19 e вaжнa зa САД

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, се обидува да ја зајакне американската доверба во вакцините против „Ковид-19“, кои чекаат регулаторно одобрување и дистрибуција. Пенс изјави денеска во главниот кампус на Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) во...

Диpeктopoт нa Фајзер: Дo кpajoт нa 2021 гoдинa ќe имa пoвeќe вakцини oткoлкy штo e пoтpeбнo

Правиме се што можеме за да го зголемиме производниот капацитет, вели извршниот директор на американската фармацевтска компанија Алберт Бурла. Алберт Бурла, извршен директор на “Фајзер”, во средата изјави дека е убеден дека до крајот на 2021 година ќе има повеќе...

Полска пoтпишaлa дoгoвop зa кyпyвaњe нa 45 милиoни дoзи вakцини

Полска потпиша договори со повеќе фармацевски компании за набавка на 45 милиони дози вакцина против коронавирус, соопшти денеска премиерот Матеус Моравијецки. -Полска ги потпиша потребните договори. Нарачавме 45 милиони дози од компаниите „Фајзер“, „БиоНТек“, „АстраЗенека“ и „Џонсон & Џонсон“ и...

Филипче: Вакцини за Ковид-19 можеби во март 2021

Во синоќешното госување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, министерот за здравство Венко Филипче, меѓу другото, се осврна и на вакцините за ковид-19, тогаш кога истите ќе бидат достапни, напоменувајќи дека веќе се работи на групите на граѓани...

Курц: Ќе се потпираме на планот на ЕУ за набавки на вакцини

За можноста за употреба на руската вакцина „Спутник V“ во Австрија, канцеларот на таа земја, Себастијан Курц изјави дека е порационално да се придржува до планот на Европската унија за набавка на вакцини. Новинар од австриската телевизија „Пулс 24“ забележал...

Филипче: “Bakцини пpoтив ceзoнcки гpип имa зa cитe зaинтepecиpaни гpaѓaни”

Вакцинирањето против сезонски грип се одвива непречено. Вакцини и термини има за сите заинтересирани граѓани, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Во изминатата недела, 3270 граѓани примиле бесплатна вакцина, а 126 граѓани преку матичен лекар резревирале термин, но не се појавиле...

Тедрос: “Tpyпaњeтo вakцини, иcтo тaкa, ja пpoдoлжyвa пaндeмиjaтa”

Првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус, смета дека правичниот пристап до вакцините ширум светот е во интерес на секого и секоја земја, додавајќи дека акумулацијата на вакцини во некои земји може само да ја продолжи пандемијата. -Национализмот...

Пpeмиepoт нa Јужна Кореја бapa иcтpaгa зa cмpт нa 32 лицa кoи пpимилe вakцини пpoтив ceзoнcкиoт гpип

Јужнокорејскиот премиер Чунг Сје-кунг повика на истрага за смртта на десетици Јужнокорејци кои примиле вакцина против грип, јави ДПА. Триесет и две лица починаа по вакцинирање во последните неколку недели, но здравствените власти велат дека не нашле директна врска помеѓу...
- Advertisement -

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...
- Advertisement -