вакцини

Cвeтcки eпидemиoлoзи: Свeтoт имa poк oд eднa гoдинa пpeд пocтoeчкитe вakцини дa ja изгyбaт cвojaтa eфикacнocт

Бројни светски епидемиолози, виролози и специјалисти за заразни болести тврдат дека светот има рок од една година, па дури и помалку, пред вакцините од првата генерација против коронавирусот да станат недоволни ефикасни, пренесува „The Guardian“. Научниците веќе долго време истакнуваат...

Нова пратка од 100 000 вакцини на „Фајзер“ пристигна во Србија

Денес во Србија е доставен нов контингент од над 100.000 вакцини на „Фајзер“ . Министерството за здравство соопшти дека во Србија пристигнала редовна достава на вакцините на „Фајзер“. Институтот „Торлак“ доби 106.470 нови дози вакцини против Ковид-19 на компанијата „Фајзер“ .

Филипче: И со вакцините, маски ќе носиме уште долго време

1320 новозаразени и дури 50 починати за 24 часа, гласат денеска објавените податоци на македонскиот Институт за јавно здравје. Ова е највисока бројка на починати од Ковид-19 во земјата од почетокот на пандемијата. Ситуацијата значи останува драматична, а Комисијата за...

Апcyрд на балканските земји: Ѝ воведуваат санкции на Русија, додека ја молат за вакцини

Апсурдната состојба во која се наоѓаат некои балкански земји е истиот ден да преговараат со Русија за набавка на вакцини и да се приклучат кон санкциите што и се наметнати од ЕУ. Тие тоа го прават под геополитички притисок...

ЕУ ќe cпoдeли пoгoлeмo кoличecтвo вakцини нa нajзaгpoзeнитe члeнки

Повеќе земји-членки на ЕУ синоќа се согласија да споделат дел од претстојните испораки на вакцини со пет земји од ЕУ кои најавија дека им се најпотребни. Вакцините во ЕУ обично се дистрибуираат меѓу 27 земји од блокот врз основа на...

Вакцините Астра Зенека од системот Ковакс утре пристигнуваат во Србија

Првиот контингент вакцини произведени од Астра Зенек ќе пристигне во Србија утре преку механизмот Ковакс, соопшти Министерството за европска интеграција. Авионот, кој ќе ги доставува вакцините, ќе слета на аеродромот „Никола Тесла“ околу 20 часот, а истиот ќе го пречека...

Филипче: „Дo кpajoт нa aпpил ќe пpиcтигнaт 300.000 вakцини“

Министерот за здравство уверува дека до крајот на април во Македонија ќе пристигнат 300.000 вакцини. Оваа информација тој ја сподели во гостувањето на ТВ 21. - Во Србија има претставништо на Фајзер, и можеби тоа е причина зошто најрано од сите...

Курц се зakaни дека ќе ја блokира набавката на вакцини во ЕУ доколку Австрија не добие поголем број на вакцини

Австрија се заканува дека ќе ја блокира Европската комисија при набавката на 100 милиони дози на вакцини BioNTech / Pfizer, освен ако Виена не добие поголем дел од испораката, тврдат дипломатите од три земји на ЕУ. Овој потег е најновата...

ЕУ не измaми за вакцините – ги плативме, а не ги добивме, oбвинува Додиќ

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска постави прашање – зошто од Европската унија не испорачуваат вакцини против коронавирус за БиХ, кои се платени 6,5 милиони евра, истакнувајќи дека тоа е целосно некоректно. „Кога станува збор за ЕУ,...

Планирajтe гo лeтoтo, ce ближи тypиcтичкaтa ceзoнa: Cитe вakцини ќe бидaт пpифaтливи зa влeз вo Грција

Сите вакцини ќе бидат прифатени за влез во Грција и оние кои се имунизирани ќе бидат насочени кон зелената лента на границата за намалување на метежот. Оние што немаат сертификат за вакцинација ќе треба негативен тест за PCR или...
- Advertisement -

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...
- Advertisement -