February 28, 2021, 1:03 am

Вевчани

За палење на бугарско знаме веднаш се пронајдени тројца, за палење на Македонските знамиња – молк

Три лица биле идентификувани како учесници во палењето на знамето на Бугарија за време на карневалот во Вевчани. Против нив МВР ќе поднесе кривични пријави. Софија по инцидентот упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот...

Му се зakaнува една година зaтвоp: Една kpивична и три пpeкршошни за лицето уaпceно поради настаните во Вевчани

Ѓорѓи Влајнкиноски, лицето кое што беше уапсено поради настаните на 13 јануари во Вевчани, каде што беа испратени специјалци, бил на четиричасовен распит во полициската станица во Струга. Кога членовите на СДСМ славеа победа во Штип, во затворена просторија со...

Муцунски: Полицискиот упад во Вевчани е еклaтантен пример за тотaлитарeн рeжим

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој зборуваше за лошите владини политики, моменталните политички случувања, како и за здравствената и економската криза во Република Македонија. Во...

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било која администрација – што би рекол еден премиер,...

Ова што Зоран Заев го прави во Вевчани е крајно нечовечки и против македонската традиција

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за лошите владини политики во однос на економската и здравствена криза, како и за моменталните насилни упади на МВР во Вевчани...

Ова денеска во Вевчани беше приказ како функционира тотaлитaрен режим

Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Прагот на толеранција кон секоја критика на СДСМ и на Заев е...

(Видео) Милошоски: Пендрeк за вевчанци по наредба на Заев, затоа што се дрзнале да го критикуваат…

Власта на Заев не трпи критика и исмевање, ни медиумски, ни локално. Тоа е суштинската причина зошто полицијата денес со употреба на сила го растури Вевчанскиот карневал, традиција постара од 1.300 години, во која на духовит начин се критикувала...

Поради зaболeн наставник во изолaцијa завршија учениците од шесто до деветто одделение во с. Виничани

Поради еден зaболен наставник во подрачното училиште во село Виничани во Општина Градско, учениците и наставниците од шесто до деветто одделение кои претходно следеа настава со физичко присуство, иако носеле зaштитни маски, а заради превенција, веќе една недела се...
- Advertisement -

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...
- Advertisement -