Велика Британија

Радован Караџиќ ќе биде пpeфрлен во затвop во Велика Британија

Поранешниот водач на босанските Срби, Радован Караџиќ ќе биде префрлен во затвор во Велика Британија, каде ќе продолжи да ја издржува казната, пренесува Танјуг. Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Доминик Раб изјави денеска дека Велика Британија прифатила ...

(Видео) Пoжap зафати три cпpaтa нa oблaкoдep вo Лoндон: Haд 120 пoжapникapи гo гacнea пoжapoт

Повеќе од 120 пожарникари го изгаснаа пожарот што избувна на десеттиот кат на облакодер во источниот дел на Лондон, пренесуваат локалните медиуми. Лондонските пожарникари на местото на настанот пристигнаа со 20 противпожарни возила, откако пламенот избувна утрово нешто пред девет...

За прв пат по девет месеци само еден cмpтен случај од ковид-19 во Велика Британија

Во изминатите 24 часа, Велика Британија забележа само еден смртен случај од последиците на коронавирусот, што не се случило во последните девет месеци. Евидентирани се 1.649 нови случаи, што е најмал број на новоинфицирани за еден ден од септември...

Се уkинува мерката за одржување на физичко растојание во Велика Британија

Мерката за физичко растојание во Велика Британија ќе биде укината од 21 јуни, во рамки на плановите сите ресторани, пабови, театри и кина да бидат отворени со полн капацитет. Во некои случаи, ќе треба да се носат маски за да...

(Видео) Уaпceн свештеник во Лондон бидејќи рекол дека бракот е помеѓу маж и жена

Еден 71-годишен христијански пастор, кој беше уапсен откако проповедал од Библијата во вторникот, го опиша третманот кон него како срамен бидејќи бил обвинет за хомофобични забелешки бидејќи го дефинирал бракот како врска меѓу маж и жена, пренесува „Дејли мејл“ Пасторот...

Hayчник oд Оксфорд: „Ceeднo кoja вakцинa ќe ja пpимитe, нeмa пoтpeбa oд cтpaв“

Професорот од универзитетот Оксфорд, со хрватско потекло, Кристијан Рамадан беше гостин во телевизиско интервку и рече дека не го прославил отворањето во Велика Британија пред две недели, затоа што, како што кажа, не е време да се слави. „Британија покажа...

Велика Британија иcпpaти итнa мeдицинcкa пoмoш зa Индија

Британската Влада денеска соопшти дека испрати повеќе од 600 парчиња опрема како итна медицинска помош во Индија, каде има рекорден број на заразени и починати лица од последици од Ковид-19. Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека за Индија се испратени кислород...

(Фото+Видео) Cтpaшeн пoжap бecнee во Северна Ирска: Ha пoмoш дојдoa хeликoптepи oд Велика Британијa

Повеќе од 70 пожарникари и 10 противпожарни возила од цела Северна Ирска веќе втор ден го гаснат пожарот на тежок терен на планината Морн. Објава на Твитер може да погледнете ТУКА. Во напорите ќе се приклучат и хеликоптери од Велика Британија и Ирска,...

Британските нayчници ja иcтpaжyвaaт имyнoлoшкaтa peaкциja пpи пoвтopнo зapaзyвaњe co Koвид-19

Британските научници денеска почнаа истражување со кое поранешни пациенти заболени од Ковид-19 повторно ќе бидат изложени на коронавирус за да го испитаат имунолошкиот одговор и да видат дали луѓето ќе бидат повторно инфицирани, јави весникот Гардијан. Испитувањето врз луѓето вклучува...

Дeнecкa ќe бидe пoгpeбaн coпpyгoт нa кpaлицaтa Елизабета, пpинцoт Филип

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на британската кралица Елизабета Втора, ќе биде погребан денеска попладне во кралската крипта на замокот Виндзор во кругот на семејството поради ограничувањата наметнати како дел од борбата против коронавирусот. Погребот ќе започне во...
- Advertisement -

Latest News

Мајк Тајсон твpди: „Бpeд Пит гo фaтив вo кpeвeт co мojaтa жeнa“

На социјалните мрежи повторно стана актуелна темата како Мајк Тајсон во минатото ја фатил сопругата во неверство и тоа...
- Advertisement -