February 28, 2021, 1:12 am

венецуела

Мадуро: Што ли се замислувате вие во Брисел?

Каракас никогаш повеќе нема да се согласи на компромиси или дијалог со Европската унија доколку не ја промени својата политика за санкции, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Претседателот потсети дека ЕУ воведе санкции против опозицијата која учествуваше на изборите,...

Парламентот на Венецуела бара протерување на пратениците во ЕУ

Националното собрание на Венецуела побара од владата на таа земја да ја прогласи претставничката на ЕУ во Венецуела Изабел Брилијанте Педроса за персона нон грата, како одговор на санкциите што ЕУ ги воведе во понеделникот кон Каракас. „Ги кревам двете...

По Косово, Трамп го испрати Гренел во нова тајна мисија

Влиjателниот службеник на администрацијата на Трамп, Ричард Гренел, во септември тајно се состана со претставникот на рeжимот на Николас Мадуро во Мексико Сити, со цел да се обидe да прeговара за мирно спуштaњe на венецуелскиот лидер од власт. Ричард Гренел,...

Русија и го испорача на Венецуела ефиkacниот лek пpoтив kopoната

Илјади дози од лекот против вирусот корона пристигнаа во Венецуела од Русија, соопшти претседателот на Републиката Николас Мадуро. „Од Русија ни пристигна силниот лекпротив вирусот-Фавипиравир“, рече Мадуро, покажувајќи од пакувањето „Авифавира“. „Тој е посебно ефикасен при лекување на ...

(Видео) Heвepојaтeн фeнoмeн: Мecтo нa кoe yдиpa мoлњa нa двe ceкyнди

Молњата што ја произведува оваа бура е видлива од растојание од околу 400 километри и е толку сигурна што се користи за помош при навигација на бродови, а меѓу морнарите е позната и како Светилникот Маракаибо. Сигурно сте слушнале дека...

ЕРДОГАН ВО ИСТОРИСКА ПРВА ПОСЕТА НА ВЕНЕЦУЕЛА: Турскиот претседател па прва официјална посета во Венецуела

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган ја оствари својата прва официјална посета на Венуцуела. Ердоган за време на својата посета упати пофални зборови до венецуелскиот претседател, Николас Мадуро и посочи дека верува оти на Венецуела неправедно и се наметнати меѓународните...
- Advertisement -

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...
- Advertisement -