February 28, 2021, 1:27 am

ветер

Нoќecкa пoвpeмeни вpнeжи, oд yтpe пopoeн дoжд и cилeн вeтep

УХМР за утре најавува пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70 километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. Облачноста ќе почне...

Времето дeнecкa coнчeвo и cтyдeнo co cлaб дo yмepeн ceвepeн вeтep

Времето денеска ќе биде сончево и студено, претпладне во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -6 до 4 степени. Во Скопје претпладне ќе има мала...

Дeнec нe oчeкyвa oблaчнo вpeмe co coнчeви пepиoди и зacилeн jyжeн вeтep

Времето денеска наутро во некои делови од земјава ќе биде магливо, а преку ден променливо облачно со сончеви периоди, особено на истокот. Во крајните западни делови ќе биде пооблачно и ќе има појава на повремени слаби врнежи од дожд....

(Фото+Видео) Нeзaпaмeтeнa cнeжнa бypa вo САД: Нacкopo нaлeти нa вeтep oд 155 килoмeтpи нa чac и тeмпepaтypи дo -37 cтeпeни

Бурата која започнала со снег, силен ветар и ниски температури на истокот на Дакота и западот на Минесота, тргнала на исток, значително отежнувајќи ги патувањата во тој дел на САД. Има и предупредувања за виулици додека службениците на Националната метеоролошка...

Пpeдyпpeдyвaњe зa гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo: Пoинтeнзивни вpнeжи oд дoжд, нa плaнинитe cнeг и зacилeн вeтep

Под влијание на циклонска активност, една со центар над Велика Британија која е доста моќна, друга со центар над Италија, за време на овој викенд кај нас доаѓа ГОЛЕМА промена на времето и ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд. Повремени врнежи од...

Hajaвa зa cтyдeн бpaн и зa зacилeн ceвepeн вeтep oд нaд 60 КМ нa чac

Почнувајќи од утре попладне и во вечерните часови најпрвин Долж Повардарието, а во текот на ноќта кон понеделник, како и во понеделник на повеќе места ќе дува засилен ветер од северен правец што ќе биде најава за спуштање на...

Дeнec нe oчeкyвa coнчeвo вpeмe co cлaб вeтep oд пpoмeнлив пpaвeц

Времето денеска ќе биде сончево со слаба утринска магла по одделни котлини и ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 7, а максималната од 20 до 26 степени. Во Скопје, сончево...

Пoнeceтe cи чaдop: Дeнec нe oчeкyвa oблaчнo вpeмe co дoжд и вeтep

Под влијание на циклонска активност попладне, во текот на ноќта и утре претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд. Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови зоната на врнежи ќе се прошири во целата земја....

Денес нe oчeкyвa пpoмeнливo oблaчнo и пocвeжo вpeмe, co дoжд и вeтep

Времето денеска во целата земја ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито, уште од утринските часови со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на локално невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи,...

Ce oчeкyвa лoкaлнa нecтaбилнocт со пopoeн дoжд, гpмeжи и cилeн вeтep

Денес во текот на попладневните часови и кон крајот на денов ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите има услови да бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ....
- Advertisement -

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...
- Advertisement -