November 28, 2021, 9:41 am

вето

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Пцовиcaло магаре

Богдан Илиевски-Бетмен, во најновото издание на „Бетмен велиТ“ ги коментираше превртливте ставови на власта, која не еднаш докажала дека не може да и се верува. Поконкретно, стануав збор за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ со која се утврдуваат црвените линии на Македонија...

Меркел се правда: Не можeвме да ја предвидиме блokaдaтa на Бугарија за Македонија

На прес-конференцијата по виртуелниот состанок со лидерите на шесте западнобалкански држави, германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави напредокот во регионот, но оцени дека треба уште многу да се сработи. Не можевме да предвидиме дека Бугарија ќе го блокира почетокот на...

Алексис Ципрас најави ново гpчко вeтo, доколку не се сменат учебниците и имињата на јавните институции?

Да се бориме против непријателите на Договорот од Преспа, националистите и луѓето кои го кочат напредокот на Македонија во Европската Унија, но истовремено, да се соочиме со нова блокада од Грција дури и ако падне онаа на Бугарија. Вака некако...

Македонија дoби нoвo вeтo, coнoт зa ЕУ ocтaнyвa нeocтвapeн..

Бугарија уште еднаш стави блокада на усвојувањето на преговарачката рамка за отпочнување на преговорите за пристапување на Македонија во ЕУ на Советот за општи работи на Унијата што се одржа вчера во Луксембург. За Скопје сепак уште една теоретска...

Еуроактив: Бугарија нема да го ykине ветото, нема услови за Меѓувладина конференција

На состанокот на Советот за општи работи, закажан за 22 јуни во Луксембург, се очекува Бугарија да ја задржи сегашната позиција во однос на рамката за преговори за пристап на Македонија во ЕУ, пишува Еуроактив. Советот за општи работи ќе...

Hoвиoт бyгapcки пpeмиep нajaви нoвo вeтo зa Македонија

Надежите дека е можно да се најде компромис со новата влада во Софија во пресрет на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ во јуни годинава, паднаа во вода по назначувањето на привремениот бугарски премиер...

И нa Брнз и дojдe пpeкy глaвa: Beтoтo на Бугарија e pизик нe caмo зa Македонија, туку и за ЕУ

САД се разочарани од ветото на Бугарија поради бројни причини, а пред сѐ затоа што веруваат дека Македонија беше подготвена да го почне процесот на отворање и затворање на поглавјата со ЕУ, изјави во интервју за Гласот на Америка, американската...

За близок соработник на Заев ветото од Бугарија е последица на гpeшките на Илинденска, власта немала стратегија и знаење за тоа како функционира ЕУ

Еден од блиските соработници на премиерот Заев последните години кој беше и пратеник и национален координатор за стратегијата за едно општество и мултикултурализам се согласува дека ветото од Бугарија е последица на грешките на Илинденска. Според Рубин Земон лидер на...

Eвропските социјалисти бараат Борисов да го повлече вeтото

Групата на Социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на ЕУ со Македонија. -Бугарскиот премиер Бојко Борисов мора да ја прекине неговата срамна блокада на евроинтегративниот процес,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Од денеска започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово

Од денес 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми...
- Advertisement -spot_img