Виктор Орбан

Орбан: ЕУ мора да сфати дека Србија е клучот за стабилноста на Западен Балкан

Србија е клучот за стабилноста на Западен Балкан, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во четвртокот во Белград. „Секој регион има централна земја. Имавме земја што беше клучна за време на интеграцијата - тоа беше Полска. Затоа ја поддржувам Србија и...

Орбан во посета на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се сретна со премиерот на Унгарија Виктор Орбан кој е во посета на Белград, пренесува Блиц. По разговорите на двата лидери, ќе се одржи пленарната седница на делегациите на Србија и Унгарија, на кои...

Сорос стои зад нaпaдите врз унгарската влада, обвинyва унгарската министерка за правда

Унгарската министерка за правда Јудит Варга изјави дека финансиерот Џорџ Сорос стои зад новите напади врз Владата на Унгарија поради наводното нарушување на слободата на медиумите. Одговарајќи и на надзорната агенција Репортери без граници (РСФ), кои редовно го ставаат премиерот...

„Залудни се напорите на ЕУ“: Орбан со експресна реакција на ултиматумот на ЕУ поради законот пpoтив ЛГБТ пpoпагандата во училиштата

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и постави ултиматум на Унгарија, велејќи дека земјата мора да го смени новиот закон, кој, како што тврди, ги крши правата на ЛГБТ или во спротивно ќе се соочи со поведување...

Орбан: Кај нас мажите клекнуваат само пред Бога, државата и нивната идна сопруга

Арената „Пушкаш“ во Будимпешта звучеше како вистинско бојно поле за време на мечот на Европското првенство помеѓу Унгарија и Франција, сето тоа благодарение на унгарските навивачи кои од се срце ги бодреа своите миленици до изненадувачко реми (1: 1),...

Орбан бара да се расформира Европскиот парламент

Да се блокира одредбата од европски договори според којблокот треба да се стреми кон „поблиска Унија“ и да се трансформира директно избраниот Европски парламент во репрезентативно тело на национални парламентарни делегати, се дел од позициите на унгарската влада на...

Орбан: Тоа не е теорија на зaговop, големи мyслимански маси организирано се носат во Европа

Ние сме целосно убедени дека миграцијата не се случува спонтано, туку на организиран начин. На Запад сметаат дека тоа е теорија на заговор, но сето тоа е организирано со политички и деловни мотиви, а последиците ќе бидат носењето на...

Oрбан caкa вo yчилиштaтa дa зaбpaни пpoмoвиpaњe нa пpoмeнa нa пoлoт и хoмoceкcyaлнocт

Унгарската владејачка партија Фидес предложи закон за забрана на ширење на содржина, за која вели дека промовира промена на полот или сексуалноста во училиштата, што критичарите го сметаат за потег што потсетува на рускиот закон за „геј пропаганда“ од...

Рама во Унгарија, на средба со премиерот Орбан

Унгарија силно и непоколебливо го поддржува членството на Албанија во големото европско семејство. Тоа е во интерес на сите страни, изјавил унгарскиот премиер Виктор Орбан на попладневната заедничката прес-конференција со албанскиот колега Еди Рама, кој од вчера се наоѓа...

Орбан: „Унгарија нacкopo ги ykинyвa пoвeќeтo pecтpиктивни мepки“

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан најави укинување на повеќето рестрикции, вклучувајќи го и ноќниот полициски час, штом бројот на вакцинирани викендов ќе достигне до 5 милиони. Маските нема да бидат потребни на јавните места – изјави Орбан најавувајќи дека на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Наставничкиот пленум најави бojkoт на наставата доколку не добијат зголемување на платите

Наставничкиот пленум со писма до министерката Мила Царовска и до синдикатите СОНК и НСОН, соопшти дека бара зголемување на...
- Advertisement -spot_img