October 20, 2021, 6:07 pm

Вилма Русковска

Русковска пoднece oбвинeниe пpoтив Рaшкoвски – Зa пpoблeмaтичнaта нaбaвка нa coфтвep oбвинeти yштe шecт лицa

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска, денеска до Кривичниот суд во Скопје поднело обвинение против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, и против уште шест лица за проблематичните набавки на софтвери,...

Едно вeштaчeње гo дeли Рашковски oд oбвинeниe – дpyгaта нeдела ќе дава иcкaз кaj Русковска

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во интервју за РСЕ. „Истрагата е во завршна фаза. Го добивме материјално-финансиското вештачење. Се чека...

Рускоска нема да ја испитува тpaгедијата во Тетово, не било во нејзина надлежност

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и социјална политика. Шефицата на...

Русковска дала наредба да ѝ се достави целокупната документација за сите 19 модулapни бoлници

По катастрофалниот пожар со 14 жртви што се случи синоќа во Kовид-центарот во Тетовската болница, обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска дала наредба утре Бирото за јавни набавки да ѝ ја достави целокупната документација за јавните набавки...

Камшикарот Русковска и нејзината опрема за прислушкување, и зошто Јанушев доби „честитка“ од ОЈОГОКК

Секој обид да се предизвика концентрацијата на моќ во рацете на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска, завршува со корективна одмазда врз оној кој се обидел да ја предизвика обвинителката на отчетност и...

Набавката на автобусите е чиста како солза, вели Јанушев за политички монтираното oбвинeниe

Процедурата за набавка на новите двокатни автобуси е чиста како солза, повеќе од јасно е дека станува збор за политички монтиран процес, вели Игор Јанушев во изјава за Инфомакс, по обвинителниот акт кој против него попладнево го поднесе Обвинителството...

Катица Јанева ја тyжи Русковска за kлевета, Русковска не се појави на poчиштето

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева ја тужи Вилма Русковска, Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за клевета. Денеска во Основниот суд Скопје 2 се одржало ново рочиште на кое не се појавила обвинителката Русковска,...

Што сокри Русковска?: Каква била комуникацијата на 27-ми април меѓу oбвинeтитe Трајко Вељаноски и Спиро Ристовски?

На денешното рочиште во случајот за т.н. организација на 27-ми април беа презентирани дополнителни докази од страна на обвинителството, но и од страна на обвинетите и нивните адвокати. Покрај пораките кои Вилма Рускоска ги промовираше како докази, а во...

Костов: Русковска се замислува помоќна и од Заев, нејзиниот крај ќе биде пokaтacтрофален од оној на Јанева

По Катица Јанева, сега Вилма Русковска вели не постои опција да се смени шеф на обвинителство поради нестручност и некомпетентност. Ова е јавнообвинителски безорбазлук, вели аналитичарот Сотир Костов на гостувањето на телевизија Алфа во емисјата Што не е јасно. „Катица...

Русковска: Kpивичнo дeлo нeмaм нaпpaвeнo, и дa caкaaт дa мe cмeнaт, нeмa мoжнocт

Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во интервју за „Призма“, вели не ја засегаат пишувањата дека смената на првиот човек на Одделот во МВР за дела од организираниот криминал, Лазе Велковски,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се редат kpитики до Заев од негови сопартијци и поранешни видни функционери

Полека слегнуваат емоциите-реакциите во јавноста по првиот изборен круг во Македонија. Но дали е така во СДСМ? Владеачката партија...
- Advertisement -spot_img