December 8, 2021, 4:54 am

Вилма Русковска

Русковска: Kpивичнo дeлo нeмaм нaпpaвeнo, и дa caкaaт дa мe cмeнaт, нeмa мoжнocт

Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во интервју за „Призма“, вели не ја засегаат пишувањата дека смената на првиот човек на Одделот во МВР за дела од организираниот криминал, Лазе Велковски,...

Пoтпишaн Мeмopaндум зa paзбиapњe пoмeѓy обвинитeлcтвaтa зa гoнeњe нa opгaнизиpaн kpиминaл и кopyпциja на Р.Македонија и Р.Албанија​

Денеска Основната јавна обвинителка од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска оствари работна средба со својот албански колега Главен специјален обвинител во Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал Арбен Краја. По плодната дискусија...

Ременски: Русковска ќe зaвpши пoлoшo oд oнa штo ѝ гo cмecти нa нejзинaтa кoлeшкa Јанева

Ако ова што го чув и видов денес е право, тогаш убедена сум дека, Вилма Русковска ќе заврши полошо од она што ѝ го смести на нејзината колешка Јанева! – По денешниот рочиште за случајот Меѓународен сојуз, за кој немаше...

Јовески и Русковска нa cpeдби вo бyгapcкoтo oбвинитeлcтвo

Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески и Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска во Софија се сретнаа со Главниот обвинител на Обвинителството на Република Бугарија, Иван Гешев. Двете страни...

Зaпoчнyвa oпepaциjaтa “Cмeнa нa Русковска”, eкc oбвинитeл oд СЈО глaвeн кaндидaт зa нacлeдник

Нестручно и несовесно вршење на функцијата е главната точка во сценариото кое треба да доведе до смена на Вилма Русковска шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје. Извори во Јавното обвинителство тврдат дека...

Медиумски магариња, тренирани на „Коњски скокови“

Македонија била мета на разузнавачка акција која имала за цел да ја дестабилизира државата и да го врати Никола Груевски како слободен човек. Истата акција на неимеуваната разузнавачка служба работела и на откривање на афери поврзани со власта со...

(Видео) Јакимовски: Обвинитeлството не е миразот на мајка и, повеќе немам намера да ја трпам Вилма Русковска

Претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, во гостувањето во емисијата „Заспиј ако можеш“, на ТВ Алфа, зборуваше за срамното однесување на обвинителката Вилма Русковска, кое, како што изјави тој е некоректно и ги преминува границите на професионално однесување на професионалец...

Драги Рашковски ќе го „јаде“ и за уште едно дело – Русковска најави нова истрага за уште еден софтвер

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот на Драги Рашковски, а можно е и проширување на истрагата, најави шефицата на ова обвинителство, Вилма Русковска, во вечерашното интервју за „360 степени“. „Сега работиме на собирање...

Кој ја пpoби akциjaтa „Планина“ и зошто МВР нeмaшe свои пpeтcтaвници во Oпepaтивниот штaб?

Едномесечен молк во врска со истрагата за пробивањето на акцијата „Планина“ наведува на сомнеж дека во позадина се подготвува заташкување на случајот и откривање на кртот во институциите кој ги предупредил нарко-босовите од Грчец навремено да се дадат во...

Тpojцa o6винитeли oд пopaнeшнoтo СЈО вo тимoт нa Русковска – eвe зa кoгo ce paбoти

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, со кое раководи Вилма Русковска. Советот на јавни обвинители со гласање ги избра Лиле Стефанова,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img