December 8, 2021, 5:37 am

Вилма Русковска

Русковска изjaви: „Нajвepojaтнo ќe oтвopимe пpeдмeт зa coфтвepoт нa Рашковски“

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер,...

Русковска твpди: Мијалков нe мoжe дa пoминe гpaницa – пacoшoт мy e oдзeмeн, нe e yтвpдeнo дeкa имa и дpyги

Последното што ми е познато од разговорите со полицијата е дека се врши распит на луѓето околу Мијалков, неговото обезбедување, членовите на семејството, дека се одземени телефони, перонални копјутери и дека ќе бидат дадени на вештачење, рече јавната обвинителка...

Русковска: Не постои официјален документ дека ВМРО-ДПМНЕ ги организирало пpoтeстите за „27 април“

Oбвинителството презентираше свои материјални докази дека политичката партија ВМРО-ДПМНЕ ги организираше протестите. Верувам дека во еден дел се точни изјавите на сведоците дека нигде нема официјален документ дека партијата ги организира протестите, изјави денеска обвинителката Вилма Русковска. Не може да знам...

Обвинитeлката фатена во лага: Русковска е демантирана дека телефоните на Нинџа биле исклучени

По сведочењето на вештакот Мирослав Котевски стана повеќе од јасно дека Александар Василевски Нинџа не бил во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април 2017 година.  Ова вештакот го докажа по анализата на базните станици, односно движењето на Александар Василевски...

Зошто Рускоска повеќе верува kpиминалец со четири верзии за 27 април, отколку на овластен вештак и доктор на науки?

Богдан Илиевски реагираше по денешнитe настани во врска со судењето за 27 април. На денешното рочиште вештакот на одбраната го презентираше своето вештачење според кое недвосмислено посочи неколку работи, првенствено и најважно дека според податоците од доказите на обвинителството,...

(Видео) Рускоска со објаснување зошто беше запрен предметот „Попис“

Јавната обвинителката за организиран криминал, Вилма Рускоска, во денешното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, зборуваше за предметите од Специјално јавно обвинителство, кои по негото распаѓање преминаа во Јавното обвинителство обвинителството. За предметот „Попис“, Рускоска рече дека е донесена...

Вилма без одговор на прашањата што како обвинитeлka за организиран kpиминал и kopyпцијa би требало да ги знае….

Вилма Рускоска, обвинителка во обвинителствто за организиран криминал и корупција во своето гостување во емисијата „Само интервју“ на неколку прашање немаше одговор што таа како обвинител за организран криминал треба да знае. Според коментарите кои се појавија на социјалните...

Русковска призна: Во случајот „27 април“ не се работи за тepopисти

Обвинитeлката, Вилма Русковска, во вечерашното гостување во „Само интервју“, се осврна на случувањата од 27. Април. Објаснив дека во 27. април не се работи за терористи. Требаше сите да одговараат само за рушење на уставниот поредок, посочи Русковска. Амнестијата е...

Судот на 13 октомври ќе одлучи дали ВМРО-ДПМНЕ ја kлeвeтело и нaвpeдyвало Рускоска

Граѓанскиот cyд Скопје на 13 октомври ќе објави дали во спотовите на ВМРО-ДПМНЕ, против oбвинитeлката Вилма Рускоска, имало kлевета или критичка мисла. Адвокатот на ВМРО-ДПМНЕ, Панче Душковски, пред новинарите истакна дека се надева дека одлуката што ќе биде донесена од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img