Архива на ознаки влада

ПОЛА КОСОВСКА ВЛАДА ПОД ОБВИНЕНИЈА ЗА КОРУПЦИЈА: Дури четири министри од владата и неколку пратеници со обвиненија за корупција

 • September 28, 2018
 • Коментари
Косовското Јавно обвинителство има покренато обвиненија против неколку членови на владиниот Кабинет за „злоупотреба на службената должност“ и за „корупција“, а со проблеми со законот се соочуваат и повеќе пратеници во косовското Собрание, пишува денеска весникот „Зери“ по повод апсењето на двајца пратеници, обвинети за закани кон обвинители. Претставници на граѓанскиот сектор за весникот велат […]

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ЛИКА НЕ ОДИ НА РАБОТА: Му бил лут на Ахмети

 • July 4, 2018
 • Коментари
Вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор Хазби Лика веќе два месеци не оди на работа, бидејќи, како што објави Сакам да кажам, е револтиран од лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој во една внатрепартиска битка не го поддржал, туку застанал на страната на друг висок партиски функционер. Според порталот, поради тоа што Лика не доаѓа на […]

СДСМОВСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПОЧНАА СО НЕПОСЛУШНОСТ:Градоначалникот на Дебарца и пркоси на Владата

 • June 4, 2018
 • Коментари
Градоначалникот на Дебарца, Зоран Ногачески, се противи на одлуката на Владата под своја надлежност да го стави управувањето на отпадот. Тој кратко и јасно му одговори на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули. Макрадули претходно испрати апел до сите единици на локалната самоуправа, да ја пренесат на Владата надлежност за менаџирање на отпадот и […]

СОВЕТНИЦИТЕ НА ЗАЕВ НЕ ОДАТ НА РАБОТА:А плата си земаат

 • May 10, 2018
 • Коментари
23 лица кои го советуваат премиерот Зоран Заев секој ден одат на работа во Владата и имаат свои канцеларии, додека 33 надворешните соработници не доаѓаат на работа туку советуваат по потреба. Со дневен ангажман во Владата и со работно време од 40 часа неделно се 13 посебни советници и 10 советници. Како што велат од […]

АЛИ АХМЕТИ НЕ ПОПУШТА: Ако нема закон за јазици, ќе нема ни Влада!

 • March 9, 2018
 • Коментари
Недоразбирањата меѓу владините партнери ДУИ и СДСМ со секој поминат ден само се продлабочуваат. Владини извори брифираат дека партијата на Али Ахмети и натаму не попушта и законот за употреба на јазиците го смета за завршена работа. Од друга страна, социјалдемократите бараат време преку дијалог да се обидат да се договорат со ВМРО-ДПМНЕ која, пак, […]

СРБИЈА ОД УТРЕ СО КОНТРАМЕРКИ КОН МАКЕДОНИЈА:Владата не покажа никаква подготвеност за решавање на проблемот

 • March 6, 2018
 • Коментари
Србија од утре ќе воведе контрамерки кон Македонија поради отежнатниот увоз на брашно, најави денеска српскиот министер за трговија Расим Љајиќ. – Не можеме веќе да чекаме. Освен купување време, од нивна страна не видовме никаква подготвеност за решавање на проблемот, вели Љајиќ во изјава за „Данас“. Посочува дека бил подготвен во петокот и вчера […]

ЕВЕ ШТО Е ПРИОРИТЕТ ВО ВЛАДАТА НА ЗАЕВ:Прва точка на владина седница државјанството на Викторија Лоба

 • January 29, 2018
 • Коментари
Владата на Република Македонија во петокот ја одржа 51-та седница на која прва точка од дневниот ред беше барањето на пејачката Викторија Лоба за државјанство на РМ. Пејачката, која родена во Русија, петнаесетина години живее и твори во Македонија и долго време е присутна на поп естрадата. Не е соопштено зошто токму сега побарала македонско државјанство, […]

ЗАЕВ ЌЕ ГО ПРЕЧЕКА БОРИСОВ ВО СТРУМИЦА:Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

 • November 23, 2017
 • Коментари
Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница. Заседанието ќе почне со разговори меѓу двајцата премиери Заев и Борисов, по што ќе следи пленарната седница. Се очекува да бидат потпишани неколку документи за билатерална соработка во областа на надворешната политика, инвестициите, енергетиката, одбраната […]

ВЕДНАШ ГО ПРИМЕНИЈА ЗАКОНОТ: Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

 • August 5, 2017
 • Коментари
Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции Бујар Османи на својот Фејсбук профил напиша дека предлог законот поминал и дека го содржи знакот на Европската унија, што значи […]

ЗАЕВ НА ПРВАТА СЕДНИЦА ДОЦНЕШЕ 40-ТИНА МИНУТИ: Надвор од процедурата, Заев беше спроведен во салата со посебен партиски протокол

 • June 5, 2017
 • Коментари
Претседателот на СДСМ и нов премиер Зоран Заев доцнеше 40-тина минути на првата владина седница која требаше да започне во 14 часот. Поради доцнењето на Заев, таа започна 40-тина минути подоцна. Невообичаено, надвор од процедурата, Заев беше спроведен во салата  со посебен партиски протокол. Дневниот ред на седницата сѐ уште не е објавен. Се претпоставува […]
Страница 1 од 3123 »