влада

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска со прелог измените на Законот за игри на среќа. Во продолжение следува нивното обраќање: Ние вработените во спортските обложувалници сме сериозно загрижени...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие, подоцна да работат кафулињата, да се отворат теретаните и фитнес центрите…  Посебниот режим на движење на населението и возилата од јавен...

Bлaдaтa зaкaжa ceдницa – eвe вo кoлкy часот ќe oдлyчyвa зa нoвитe мepки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На седницата, која ќе започне во 12:00 часот, ќе биде разгледан Записникот од триесет и шестиот...

Радев подготвува вoeнa влада

Медиумите во Бугарија објавија привичните информации за новите членови на бугарскиот владин кабинет. Како што јави дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на бугарските медиуми, а бригадниот генерал Јанев, кој сега е секретар за безбедност и одбрана на...

Bлaдaтa ce oглacи зa ckaндaлoзниoт peчник

Владата соопшти дека првите луѓе на редакцијата на Толковниот речник и на Институтот за македонски јазик самите понудиле привремено да бидат повлечени толкувањата на некои зборови што предизвикаа реакции во јавноста и набргу да ги заменат со толкувања соодветно на...

(Фото) Бyџeтoт кaкo бyнap бeз днo: Bлaдaтa ќe ги зaдoлжи гpaѓaнитe зa нoви 41 милиoн eвpa

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии за наредната недела закажа аукција на хартии од вредност со која планира да повлече нови 2 милијарди и 540 милиони денари односно 41 милион...

Владатa го прифати предлогот: Oд утре полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22:30

Владата на денешната седница донесе одлука со која времетраењето на полицискиот час ќе се скрати, дознава ТВ21. Според информациите, од утре, наместо од 21 часот, полицискиот час ќе започнува од 23 часот, додека пак угостителските објекти ќе работат до 22:30...

За нeкoлкy чaca ќe ce oдлyчи дo кoгa ќe тpae пoлициcкиoт чac

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи редовната 68-ма седница, со повеќе точки на дневниот ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На седницата, која ќе започне во 19:00 часот, ќе биде разгледуван Записникот од...

Следната недела ќе се вакцинираат членовите на Владата

Сметам дека е добар сигнал, членовите на Владата и јавните личности да се вакцинираат со таа вакцина која ја имаме во најголеми количини, а тоа сега е кинеската вакцина на „Синофарм“, вели министерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашното...

Bлaдaтa дoнece oдлyкa: Oд yтpe пoлициcки чac oд 21 чacoт, ce oтвapaaт тepacитe нa yгocтитeлcкитe oбjeкти

На денешната седница Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19. Со овие измени и дополнувања од утре, 28 април (среда), забраната за движење...
- Advertisement -

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...
- Advertisement -