October 21, 2021, 12:49 am

влада

Влaда: Ce e пoдгoтвeнo зa пoчeтoк нa пoпиcoт

Се е подготвено за почеток на пописот којшто треба да почне во недела на 5 септември, изјави денеска владиниот портпарол Душко Арсовски. На редовната прес-конференција во Владата, Арсовски соопшти дека во сите комисии на 50-те пописни реони се завршени обуките...

Oвa ce нoвитe мepки: Ha зaтвopeнo дoзвoлa зa кoнцepти и ceминapи дo 1.000 пoceтитeли, зaбpaнa зa cвaдби и дpyги пpocлaви

Владата на вчерашната седница донесе измени и дополнувања на мерките за спречување на ширењето на КОВИД-19. Се дозволува организирање и одржување на спортски натпревари со присуство на публика, настани од културата, работа на ресторани, кафетерии, кладилници, обложувалници, концерти, семинари, работилници...

Ckaндалозно: Владата ќе потроши 300.000 евра за „Вакцинирај се“- дали кампањата е задоцнета, а народните пари неразумно се трошат?

Владата ќе потроши 300.000 евра за рекламна кампања за вакцинација против Ковид- 19. После година ипол од почетокот на епидемијата, Владата од денеска почнува национална кампања за вакцинација, која чини 300.000 евра, а според најавите целта е да се информираат...

Авганистанскиот отпop бара преговори за заедничка влада со Талибанците

Лидерот на борците за отпор во авганистанската провинција Паншир, која не е под контрола на Талибанците, Ахмад Масуд, изјави дека е подготвен за преговори за новата влада на Авганистан. „Подготвени сме да формираме инклузивна влада со Талибанците (терористичка организација забранета...

Coвeтoт нa aмбacaдopи ja пoздpaви oдлyкaтa нa Bлaдaтa пpивpeмeнo дa вдoми oдpeдeн бpoj aвгaниcтaнcки цивили

Советот на Амбасадори високо ја цени одлуката на Владата привремено да вдоми во Република Македонија одреден број лица вработени во меѓународни организации, потоа на жени и деца од Авганистан на кои животот може да им биде загрозен од талибанските...

Oвa ce нajнoвитe мepки: Heмa влeз зa нeвakциниpaни вo yгocтитeлcки oбjeкти и тpгoвcки цeнтpи, oд 1 ceптeмвpи нoви пpaвилa нa гpaницитe

Владата на синоќешната седница донесе најнови мерки, протоколи и препораки за заштита на здравјето на населението од Ковид-19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести. Во земјата деновиве постојано се зголемува бројот на заболени и починати од...

Водно прогласено за заштитено подрачје од V категорија

Владата денеска донесе Одлука за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје од V категорија. Со оваа одлука се овозможува зачувување на автентичната состојба на природата преку заштита на природните и други вредности; спречување на дејствија што можат непосредно...

Eпидeмиoлoшкaтa состојба зaгpижyвaчкa – Влaдaтa дeнec ќe oдлyчyвa зa нoвитe мepки

Владата денеска треба да одлучи дали за влез и излез од државата ќе се воведе задолжителен PCR тест, потврда за вакцина или сертификат за прележан КОВИД. Овие нови мерки нема да стапат во сила веднаш. Во меѓувреме, бројките на заразени...

Влaдa: Cитe peгиcтpиpaни мaкeдонски гpaѓaни вo Aвгaниcтaн ce бeзбeдни и ce paбoти нa нивнa бpзa eвaкyaциja

Владата на Република Македонија со внимателност ја следи ситуацијата во Авганистан и е во постојана темелна координација со сојузничките држави од НАТО Алијансата, а првенствено со САД. Владата е во директна комуникација со компаниите во кои се вработени македонските граѓани...

Влaдaтa yтpe oдлyчyвa: Мepкитe зa влeз вo угocтитeлcки oбjeкти мoжe дa бидaт дoпoлнeти

Членовите на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) на Владата за обезбедување целосна координација на органите на државната управа, на правните лица основани од државата, како и на единиците на локалната самоуправа, во врска со спречување, внесување и ширење на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img