October 27, 2021, 5:21 am

влада

ГРУЕВСКИ ДО СДСМ: На сила дојдовте на власт, прво направете нешто, па после зборувајте- медениот месец ќе ви помине и ќе треба да испорачате...

Го слушнав вчера Оливер Спасовски кај што кажа дека ќе требало многу време за да се сределе работите коишто ние сме ги правеле, во смисла дека ние сме направиле лошо. Како што тој рече, режимот што траел десет години....

ПОЧНАА ДА ИЗЛЕГУВААТ НА ПОВРШИНА ЛАГИТЕ НА СДСМ: Упорно зборуваа за пописот, сега немало место во Програмата за него

Додека албанските лобисти во САД и албанските политичари во регионот лицитираат со високи проценти на албанското малцинство во Македонија, Социјалдемократскиот сојуз, кој е предводник на идниот владин состав, смета дека на пописот на населението не му е место во...

ГРУЕВСКИ: Владата на ВМРО-ДПМНЕ до последен ден ќе работи да ги исполни барањата на граѓаните

Веќе следната недела Владата планира објавување на конкурс за компании во Македонија кои ќе се пријават да добијат речиси бесплатно странски експерт кој што ќе престојува недели или месеци во нивната компанија и врз основа на своите долгогодишни искуства...

ВО КОСОВО СЕ ГЛАСА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА: Полицијата на нозе

Денес треба да биде одржана седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа доверба на владата. Главниот проблем е спорната демаркација на границата со Црна Гора. Барањето за гласање недоверба на владата ја поднесе Иницијативата за Косово со поддршка...

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ МАРШИРААТ И УТРЕ: Друга држава немаме!

Протестите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА продолжуваат утре, традиционално во 17 часот пред Владата на РМ. Граѓаните како и до сега ќе маршираат по, како што ја нарекуваат, патеката на државноста, се до Собранието. За време на викендите, иницијативата...

КАРАКАМИШЕВА: Нелегитимниот избор на претседател на Собранието е државен удар

Денеска беше направен државен удар, класичен, каде што на нелегален и нелегитимен начин е избран нов претседател на Собранието на Република Македонија, изјави во гостувањето во студиото во ТВ Нова универзитетската професорка Тања Каракамишева. Но да не заборавиме дека за...

ВЛАДАТА ОДРЖА ИТНА СЕДНИЦА: Формирани комисии кои од утре излегуваат на терен за проценка на штетите од невремето

Формирани се комисии при Владата на Република Македонија за проценка на штетите на овошните и лозови насади поради неспецифично ниските температури кои ја погодија нашата држава периодов. Министерот за земјоделсто, шумарсто и водостопанство Михаил Цветков кажа дека штетите се...

ИВАНОВ КАТЕГОРИЧЕН:Влада без мандат од претседател ќе нема легитимитет

Правно неиздржано е да се формира влада без определен мандат. Таквата влада би била без легитимност од претседателот, односно без уставна основа, вели претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во интервју за австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“. Прашан за евентуална...

ДАШТЕВСКИ: Владата без мандат ќе биде противуставна

Формирање влада без мандат од претседателот Ѓорге Иванов ќе биде спротивно на уставот и за таквата влада ќе треба да одлучува Уставниот суд, смета професорот и аналитичар Александар Даштевски. Тој во емисијата Пулт на Радио Слободна Макеоднија посочи дека...

МАКЕДОНЦИТЕ ГО БРАНАТ МИРОТ ВО РЕГИОНОТ: Ѓурковиќ смета дека во Македонија се води битка за зачувување на мирот на Балканот!

Битката која денес ја води македонскиот народ не e само одлучувачка битка за да ја зачуваат државата, нацијата и јазикот, туку и да ја зачуваат елементарната стабилност на овој дел од светот. Тоа во исто време е и битка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img