December 8, 2021, 11:53 pm

влада

Заврши владината седница, ова се денешните одлуки

Владата на Република Македонија на денешната редовна 106-та седница, на предлог на Комисијата за стратешки инвестициони проекти, со посебни одлуки ги утврди како стратешки инвестиционите проекти на Друштво за производство на енергија ЕФТ „Солар" дооел Скопје и на Друштвото...

Bлaдaтa ќe ja oдpжи peдoвнaтa 106-тa ceдницa – eвe кoи тoчки ќe бидaт oпфaтeни

Владата на Република Македонија, денеска, 14.09.2021 година (вторник), со почеток во 12:00 часот, ќе ја одржи редовната 106-та седница со повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните.На седницата, согласно дневниот ред, на предлог на...

Boнpeднa ceдницa нa Влaдaтa вo 10 чacoт зa пoжapoт вo Тетово

За денес во 10 часот е закажана итна и вонредна седница на Владата за пожарот во кој вчеравечер целосно изгоре ковид центарот во Тетово. Информацијата ја потврди и премиерот Зоран Заев кој на излегување од зградата на општината во Тетово...

Талибанците формираа влада, за фаќање на дел од министрите САД нуди награда од неколку милиони долари

Талибанците го објави составот на новата, привремена влада на Авганистан. Според РТ, некои од луѓето кои ќе се најдат на министерски позиции ги бараат американските власти и нудат награди од неколку милиони долари за нивно фаќање. Вршител на должноста...

Заврши владината седница, ова се донесените одлуки

Владата на Република Македонија на денешната 104-та седница донесе Одлука за начинот на користење и одржување на службените возила, како уште една мерка за рационално користење на службените ствари и буџетските средства. Со оваа одлука која е донесена на предлог...

Hoвa влaдинa oдлyкa – ce cпpeчyвa злoyпoтpeбaтa нa cлyжбeни вoзилa

На денешната владина седница, на иницијатива на заменик претседателот на Владата за борба против корупција, човечки ресурси и одржлив развој, Љупчо Николовски, беше донесена нова одлука со која се дефинира и регулира користењето на службените возила во сопственост или...

Влада: Извecтyвaњe зa jaвноста зa пpocлaвaтa нa Дeнoт нa нeзaвиcнocтa – 8 Септeмвpи

Ве известуваме дека утре, 8 септември 2021 година (среда), по повод 30 годишнината од независноста на нашата држава ќе се одржат серија манифестации по следниов редослед: 1. Од 08:00 часот по повод 8 Септември - Денот на независноста премиерот Зоран...

Bлaдaтa зaкaжa ceдницa – eвe кoи тoчки ќe бидaт oпфaтeни

Владата денеска со почеток во 12 часот, ќе ја одржи редовната 104-та седница со повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На седницата, согласно дневниот ред, ќе биде разгледан Предлог-законот за изменување и дополнување на...

Taлибaнцитe фopмиpaа влaдa: Ќe ja вoди нивниoт ocнoвaч

Еден од основачите на талибанското движење, Мула Абдул Гани Барадар, ќе ја предводи новата авганистанска влада, која би можела да се формира наскоро, објавија денеска неименувани извори од таа исламистичка група. Според Барадар, кој раководи со политичката канцеларија на Талибанците,...

Невиден хaос поради мерките донесени преку ноќ: Дури и туристичките агенции немаа време да слушнат за ПЦР тестовите за излез

Невиден хаос настана на граничните премини откако Владата буквални преку ноќ ги промени мерките за влез и излез од земјата. Владата испрати соопштение до медиумите, вчеравечер, во 20 часот дека од 1 септември (денес?!), покрај за влез во државава...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Британија започнува со план Б поради ширењето на сојот омикрон

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска објави дека го започнува таканаречениот план Б за Англија, кој, меѓу другото, вклучува упатства...
- Advertisement -spot_img