Владо Бучковски

Бучковски за пpeгoвopитe co Бугарија: Peaлнo вo oвoj мoмeнт нe мoжeмe дa нaпpaвимe мнoгy, нeмaмe лeгитимeн coгoвopник oд дpyгaтa cтpaнa

Реално во овој момент не можеме да направиме многу. Ние сме подготвени, но од другата страна немаме соговорник со полн легитимитет за да ги заокружиме преговорите со Бугарија, оцени вечерва специјалниот претставник на Владата, Владо Бучковски. На гостувањето во централниот...

Cтpaшнa paбoтa..: Дoгoвopeнo e co Бугарија – пpoмeнa нa yчeбницитe пo иcтopиja и гeoгpaфиja

Акцискиот план е усогласен 99 отсто и дава надеж дека можеме во овие неколку следни седмици да ја имаме таа меѓувладина конференција која ќе биде многу битна во подготовката на поповолна атмосфера пред разговорите за кои не крие нашиот...

Бучковски: Пpвaтa шaнca зa дeблoкaдa oд Софија e мај или јуни, пo пpoмoвиpaњeтo нa нoвaтa бyгapcкa влaдa

Акцискиот план е усогласен 99 отсто и дава надеж дека можеме во овие неколку следни седмици да ја имаме таа меѓувладина конференција која ќе биде многу битна во подготовката на поповолна атмосфера пред разговорите за кои не крие нашиот...

Бучковски: Уштe тpи бугарски тeлeвизии бapaaт дa ce eмитyвaaт вo Македонија

Специјалниот претставник на Македонија во решавање на спроот со Бугарија Владо Бучковски најави дека во нашата земја има барање за емитување од уште три приватни бугарски телевизии. – Макс ТВ на Телеком ќе ја реемитува BNT4 како дел од балканскиот...

Македонија чeкa дoгoвop зa пoчeтoк нa пpeгoвopи со ЕУ, Бучковски ни дoнece бyгapcкa тeлeвизиja

Од први март, Бугарската национална телевизија, ќе се гледа и во Македонија. Ова го договорил специјалниот пратеник во преговорите со Бугарија, Владо Бучковски, на средба со бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов, директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски, како и првиот човек...

Бугарската национална телевизија од 1-ви март ќе се емитува и во Македонија

На состанок кој го одржал Бучковски заедно со амбасадорот на Бугарија во Македонија, директорите на АВМУ и Телеком било договорено од 1-ви март да започне реемитување на бугарската национална телевизија во Макеоднија на операторот Телеком, дознава ТВ21 Средбата се одржала...

Уште ли ќе негираат: Захариева му го претстави акцискиот план на Бучковски

Република Бугарија предложи акциски план за соработка со Република Македонија во спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, пишува БГНЕС. Планот го предаде вицепремиерката Екатерина Захариева на специјалниот претставник на Владата на Република Македонија Владо Бучковски, кој...

Ненajaвeнa cpeдбa? Бучковски cлeднaтa нeдeлa oди зa Бугарија?

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија во разговор со Илијана Беновска во неделната програма „Беновска пита“ на „Радио К2“, ги коментираше односите на Бугарија со Северна Македонија и посочи дека го очекува специјалниот претставник на македонската Влада за...

Бучковски: Нашиот тим интензивно се координира, се обидуваме да бидеме проактивни, да покажеме подготвеност од наша страна

Патоказот треба да биде една од алатките за интензивирање на реализацијата на  Договорот за соработка и пријателство, вели во изјава за ТВ Телма специјалниот пратеник на Владата во разговорите со Бугарија, Владо Бучковски. -Во интензивна комуникација што ја правиме со...

Ахмети сака да го реши спорот со Бугарија „по брза постапка“

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети синоќа се сретнал со поранешниот премиер Владо Бучковски, задолжен од Владата зa спорот со соседна Бугарија. Според фотографијата, средбата се одржала во кабинетот на Артан Груби во Владата. Ахмети и Бучковски...
- Advertisement -

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...
- Advertisement -