Архива на ознаки ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ објави Јавен повик за пријавување на кандидатура за избор на кандидат за претседател на Република Македонија за Претседателските избор 2019 година

 • January 4, 2019
 • Коментари
Согласно Одлуката на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесена на последната седница одржана на 22.12.2018 година, а врз основа на член 17 точка е од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, денес објавуваме Јавен повик за пријавување на кандидатура до Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија за Претседателските избор 2019 година, истакна портпаролот […]

2-РИ ЈУНИ ПРЕД ВЛАДА НА СЕНАРОДЕН ПРОТЕСТ: Да ѝ кажеме НЕ на оваа недемократска и ненародна власт – сенароден протест

 • May 31, 2018
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓаните на голем сенароден протест на 2 јуни во 20 часот пред владата на Република Македонија, да и кажеме НЕ на оваа недемократска и ненародна власт. Една година СДСМ, една година лаги, расипништво и економска катастрофа. Република Македонија економски тоне, во услови кога цела Европа бележи раст, нивото на раст на […]

ОК НА ВМРО-ДПМНЕ,СТРУМИЦА РЕАЛИЗИРАШЕ ВЕЛИГДЕНСКА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА :Оброк за стари и немоќни лица и лица од ранливи категории

 • April 9, 2018
 • Коментари
Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струмица по повод Велигден реализираше скромна хуманитарна акција со обезбедување на оброк за стари и немоќни лица и лица од ранливи категории.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на работни средби низ Македонија

 • March 9, 2018
 • Коментари
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, извесен период е интензивно активен со континуирани посети  на општинските и месните комитети на партијата низ Македонија. Тој преку најразлични средби и состаноци со членовите ги пренесува идните чекори на партијата, како и разговара за проблемите и потребите на граѓаните. Изминатиов период Јанушев посети повеќе комитети помеѓу кои се […]

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската економија е на дното во Европа поради катастрофалните економски политики кои ги води владата на СДСМ

 • March 9, 2018
 • Коментари
Македонската економија е на дното во Европа поради катастрофалните економски политики кои ги води владата на СДСМ. Владата на СДСМ е фокусирана на деструкција, уривање споменици, притворање на неистомисленици, а економијата не е ниту во втор план, туку е крајно маргинализирана, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека во услови кога цела […]

ДЕНЕС ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ: Неизвесно , дали пратениците ќе расправаат за амандманите

 • March 6, 2018
 • Коментари
Талат Џафери за денеска напладне го закажа продолжението на 32-та седница на која на дневен ред е и за Законот за употреба на јазиците, за кој опозициската ВМРО-ДПМНЕ има поднесено над 35.000 амандмани. Засега нема информации дали пратениците ќе расправаат за амандманите и како ќе се надмине оваа ситуација која може да предизвика блокада на […]

МИЦКОСКИ:ВМРО-ДПМНЕ стана полноправна членка на ЦДИ-ВМРО-ДПМНЕ ги отвора вратите во меѓународниот свет со дипломатски чекори секогаш водејќи сметка за националните и државните позиции

 • February 16, 2018
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ денес на самитот во Будимпешта стана полноправна членка на Центристичката Демократска Интернационала која е светска организација на десни политички партии. Ова е значајно меѓународно признание и успех на партијата на кој што макотрпно работевме изминативе два месеци, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -По членството во европската народна партија (ЕПП) каде ВМРО-ДПМНЕ е членка, […]

ДЕНЕС ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ПОВТОРНО ВО СОБРАНИЕ: Законот не беше потпишан од претседателот на државата Ѓорге Иванов

 • January 29, 2018
 • Коментари
Собранието на Република Македонија денеска во 11 часот треба да ја почне 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците. Овој Закон беше вратен од страна на претседателот на државата Ѓорге Иванов без потпишан указ и со бројни укажувања. Од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесени се над 32.000 амандмани, што […]

ВМРО-ДПМНЕ: Итно да се пуштат патриотите

 • January 27, 2018
 • Коментари
Дурловски и Бошковска непотребно ќе се држат во куќен притвор, како што непотребно јавното обвинителство два месеци се изживуваше со нив. Аргументи дека ќе го повтореле делото, дека ќе избегаат или дека би и попречиле на истрагата нема. Нема аргументи заради тоа што нема дело. Тие не се терористи!, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Со секој изминат […]

МИЦКОСКИ: Ајде сите заедно да го продолжиме аманетот на нашите дедовци, да му ставиме крај на овој ужас, да го поразиме злото

 • October 18, 2017
 • Коментари
По завршувањето на првиот круг од локалните избори преку социјалните мрежи се огласи генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој им се заблагодари на граѓаните за поддршката. -Почитувани сограѓани, браќа и сестри, Ви благодарам и Ви се поклонувам што ја поддржавте светлината, разденувањето, желбата за поинаква Македонија. Нашата борба тука не запира. Вековниот стремеж кон […]
Страница 1 од 3123 »