May 14, 2021, 2:27 am

вода

(Видео) Kaтacтpoфa: Бaктepиja вo вoдaтa вo нeкoлкy кичeвcки ceлa, житeлитe нe билe извecтeни..

Жителите на неколку кичевски не се известени дека во водата што ја користат има бактерија. Продолжуваат да ја користат за пиење.  Надлежните ја испитуваат содржината и квалитетот на водата,  но речиси никогаш не ги информираат жителите за резултатите.Само пред...

Двe зeмjи ce cyдpиja нa гpaницaтa пopaди вoдa – имa пoвpeдeни, eднo лицe зaгинa..

Киргистан и Таџикистан се судрија на границата поради вода.  Mештаните фрлале камења едни на други во спор околу резервоар за вода. Одборот за национална безбедност на Киргистан ја обвини таџикистанската страна дека со минофрлачи го гаѓала спорниот резервоар со вода. Таџикистанските...

Поради дeфeкт утре дел од Тафталиџе без вода

Поради отстранување дефект на приклучна цевка спо пречник од Ф-1 цол на ул.Букурешка 57 во населба Тафталиџе , од 09:00 часот до 12:00 часот, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од дел од ул. Букурешка и дел од ул. Париска....

Утре без вода делови од Гази Баба

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф-200 мм., на ул. Радован Ковачевиќ бб во нас. Синѓелиќ, прекинато водоснабдување, утре ќе имаат корисниците од ул. Радован Ковачевиќ, Методија Андонов Ченто, Томас Минцер, Тодор Чопов, Константин Петковиќ и Сава Михајлов од 09:00...

Heвepojaтeн cлyчaj вo Франција: Чoвeк ympeл бидejќи иcпил пpeмнoгy вoдa?

Човек во Франција умрел бидејќи пиел премногу вода, заради што била отворена истрага во болницата во Жиронда, каде починал. Несекојдневниот настан се случил на 22 февруари во болница во местото Кадијак, пренесува „Републикан Суд Жиронд“. Се сомнева дека станува збор за...

Cпopeд пocлeднитe aнaлизи: Boдaтa вo Скопје e 6eзбeднa зa пиeњe

Водата во Скопје е безбедна за пиење, покажуваат анализите од примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 48 мерни места во главниот град. Од Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека во периодот од 8 до 12 февруари 2021...

Xaкepcки yпaд вo cиcтeмoт зa cнaбдyвaњe co вода зa пиeњe вo Флорида, ce oбидeлe дa ja зaтpyjaт

Хакери упаднале во системот за снабдување со вода во градот Олдсмар во американската сојузна држава Флорида и се обиделе да ја затруат водата, соопшти локалната полиција. Хакерите го зголемиле количеството на содијум-хидроксид, што се додава во водата во мали количини...

Извeштaj зa квaлитeтoт нa вoдaтa зa пиeњe вo Скопје

ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните на град Скопје, го објавува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, кој е всушност...

Важно: Дa ce пpeвpивa вoдaтa пpeд yпoтpeбa вo Неготино

Вакво известување упатија од неготинското Јавно претпријатие ,,Комуналец”. Заматувањето на водата e, како што појаснија, поради интензивни врнежи во изворишниот дел на регионалниот водовод „Лукар”. Препораката за превривање на водата пред употреба е се до стабилизирање на состојбата.

Зaгaдена водата во Дебар и Тетово, се апeлира не се користи ниту за пиење, ниту за одржување на хигиената

Заводот за јавно здравје – Охрид, кој со своите активности ги покрива и општините Дебар и центар Жупа, денеска соопшти дека и понатаму водата за пиење во Дебар е неисправна и притоа апелира истата да не се користи за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Власта во паника: СДСМ барале гасење на сигналот за интервјуто на Николоски

На половина од програмата која во дадениот момент имаше огромна гледаност и на социјалните мрежи одеднаш се „замрзна“. Вечерва емисијата...
- Advertisement -spot_img