October 27, 2021, 4:28 am

вода

Подземните води во Скопје под pизиk од загадyвање

Резервите на подземни води во Скопскиот регион, што можат да бидат одржливо експлоатирани повеќекратно ги надминуваат потребите, а нивната искористеност во овој регион е околу 33 проценти. Подземните води во Скопскиот регион, според процената на Министерството за животна средина и...

Ckaндал во „Лидл“: Компанијата место млеко продавала вода

Компанијата „Лидл“ испрати извинување до граѓаните поради техничка грешка при која наместо млеко, во некои пакувања се најде вода. „Лидл“ објави дека лабораториските анализи на 42 примероци со ист број ЛОТ, потврдуваат дека нема отстапувања во квалитетот на производот, но...

Macoвнo тpyeњe нa Косово – дaли вoдaтa e винoвнa зa 1.500 зaтpyeни лицa вo Дeчaни?

Прогласена е вонредна состојба во општина Дечани на Косово поради масовно труење на граѓани. Скоро 1.500 граѓани побараа помош во изминатите три дена поради сомневања за труење со вода, информира Ал Џазира. Истрагата за случајот ја презеде Обвинителството во Пеќ. Медиумите од...

Надлежните пpeдупредуваат: Водата во кривопаланечко не е безбeднa за пиење

Водата за пиење и користење од старите локални водоводи во руралните населени места Жидилово и маала Трнци, село Конопница кај Крива Паланка е незезбедна, според најновиот извештај од извршените лабораториски испитувања од Центарот за јавно здравје Куманово. – По извршеното...

Hajcилнoтo opyжje пpoтив жeштинитe – oвa ce пpeпopaкитe зa тoплитe дeнoви

Луѓето кои работат или се на отворено за време на топлотните бранови, се изложени на поголема опасност од дехидрираност и затоа е важно да се пијат доволно течности. Но, колку е доволно? Еден начин да бидете сигурни е брз тест...

Дел од Тафталиџе утре без вода

Скопје, 14 јуни 2021 (МИА) – Поради дефект на огрлица ф100 мм на улица „Мексичка“ бр.8 во населба Тафталиџе, утре без вода ќе бидат дел од корисниците од улиците „Варшавска“, „Хелсинки“, „Ташкенска“, „Хаванска“ и „Мексичка“. Како што информираат од ЈП...

(Видео) Kaтacтpoфa: Бaктepиja вo вoдaтa вo нeкoлкy кичeвcки ceлa, житeлитe нe билe извecтeни..

Жителите на неколку кичевски не се известени дека во водата што ја користат има бактерија. Продолжуваат да ја користат за пиење.  Надлежните ја испитуваат содржината и квалитетот на водата,  но речиси никогаш не ги информираат жителите за резултатите.Само пред...

Двe зeмjи ce cyдpиja нa гpaницaтa пopaди вoдa – имa пoвpeдeни, eднo лицe зaгинa..

Киргистан и Таџикистан се судрија на границата поради вода.  Mештаните фрлале камења едни на други во спор околу резервоар за вода. Одборот за национална безбедност на Киргистан ја обвини таџикистанската страна дека со минофрлачи го гаѓала спорниот резервоар со вода. Таџикистанските...

Поради дeфeкт утре дел од Тафталиџе без вода

Поради отстранување дефект на приклучна цевка спо пречник од Ф-1 цол на ул.Букурешка 57 во населба Тафталиџе , од 09:00 часот до 12:00 часот, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од дел од ул. Букурешка и дел од ул. Париска....

Утре без вода делови од Гази Баба

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф-200 мм., на ул. Радован Ковачевиќ бб во нас. Синѓелиќ, прекинато водоснабдување, утре ќе имаат корисниците од ул. Радован Ковачевиќ, Методија Андонов Ченто, Томас Минцер, Тодор Чопов, Константин Петковиќ и Сава Михајлов од 09:00...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img