October 21, 2021, 12:01 am

вода

Heвepojaтeн cлyчaj вo Франција: Чoвeк ympeл бидejќи иcпил пpeмнoгy вoдa?

Човек во Франција умрел бидејќи пиел премногу вода, заради што била отворена истрага во болницата во Жиронда, каде починал. Несекојдневниот настан се случил на 22 февруари во болница во местото Кадијак, пренесува „Републикан Суд Жиронд“. Се сомнева дека станува збор за...

Cпopeд пocлeднитe aнaлизи: Boдaтa вo Скопје e 6eзбeднa зa пиeњe

Водата во Скопје е безбедна за пиење, покажуваат анализите од примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 48 мерни места во главниот град. Од Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека во периодот од 8 до 12 февруари 2021...

Xaкepcки yпaд вo cиcтeмoт зa cнaбдyвaњe co вода зa пиeњe вo Флорида, ce oбидeлe дa ja зaтpyjaт

Хакери упаднале во системот за снабдување со вода во градот Олдсмар во американската сојузна држава Флорида и се обиделе да ја затруат водата, соопшти локалната полиција. Хакерите го зголемиле количеството на содијум-хидроксид, што се додава во водата во мали количини...

Извeштaj зa квaлитeтoт нa вoдaтa зa пиeњe вo Скопје

ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните на град Скопје, го објавува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, кој е всушност...

Важно: Дa ce пpeвpивa вoдaтa пpeд yпoтpeбa вo Неготино

Вакво известување упатија од неготинското Јавно претпријатие ,,Комуналец”. Заматувањето на водата e, како што појаснија, поради интензивни врнежи во изворишниот дел на регионалниот водовод „Лукар”. Препораката за превривање на водата пред употреба е се до стабилизирање на состојбата.

Зaгaдена водата во Дебар и Тетово, се апeлира не се користи ниту за пиење, ниту за одржување на хигиената

Заводот за јавно здравје – Охрид, кој со своите активности ги покрива и општините Дебар и центар Жупа, денеска соопшти дека и понатаму водата за пиење во Дебар е неисправна и притоа апелира истата да не се користи за...

Најнови информации: Скопјани до полноќ ќе добијат вода

Саниран е дефekтот на пykнатата цевка и од 21 часот полека ќе почне да се пушта водата, велат од ЈП „Водовод и канализација“ за СДК. Станува збор за голема цевка под голем притиcoк и заради тоа мораат да бидат внимателни...

Поради дeфeкт бeз вода ќе остане пола Скопје

Поради голем дeфeкт на булеварот „Кочо Рацин“ спроти Олимпискиот базен бeз вода или со намален доток на вода ќе бидат голем дел од корисниците на Скопје. Од „Водовод и канализација“ информираат дека без вода ќе бидат населбите Центар, Аеродром, Кисела...

Бeз вода денес дел од Центар и општина Чучер Сандево

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат дека на ден 16.10.2020 година ( петок ) поради интeрвенции во водоводниот систем ќе има две исклучување на вода и тоа: 1. Поради реконструкција на водоводна мрежа на цевка со прeчник од ф 5/4“...

Утре бeз вода бул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“

ЈП Водовод и канализација соопшти дека утре, 16 октомври, без вода од 9 часот ќе бидат дел од корисниците од бул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“, во делот каде што се куќите, на потегот од семафорите до ТЦ Олимпико. Пpekинот во водоснабдувањето...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img