November 30, 2021, 9:44 pm

воена вежба

Зaвpши вoeнaтa вeжбa нa Укpaинa и HAТO вo Цpнoтo Мope

енеска заврши воената вежба на Украина и НАТО во Црното Море, во која учествуваа десетици воени бродови и авиони. Двонеделната вежба требаше да ги покаже силните одбранбени врски меѓу Украина и НАТО по инцидентот во јуни меѓу руската армија и...

„НАТО го зaгpoзи животот на бугарските граѓани“: Радев со остра реакција на упaдот во бугарската фабрика

Бугарскиот претседател Румен Радев го нарече недопустлив инцидент што неодамна се случи во бугарското село Чешнегирово за време на вежбите на НАТО. Тој вели дека Алијансата ги загрозила животите на бугарските граѓани. Бугарскиот претседател денеска се состана со министерот за...

Дpжaвниoт вpв и cтpaнcки диплoмaти нa „Kpивoлaк” нa вeжбaтa „Oдлyчeн yдap 21“

На армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе се одржат активности на Денот за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“ во рамки на кој ќе се презентираат офанзивни операции и активности на пешадиските и специјалните единици од армиите на Македонија,...

Индoнeзиcкa пoдмopницa иcчeзнa зa вpeмe нa вoeнa вeжбa кaj ocтpoвoт Бaли

Индонезиска воена подморница исчезна за време на вежба во близина на туристичкиот остров Бали, јавија денеска локалните медиуми, пренесува ДПА. Подморницата од германско производство „KRI Nanggala-402“, денеска, во раните утрински часови, изгуби контакт со командата на околу 95 километри северно...

Македонија вoeн полигон: САД, Грција, Бугарија ќе учествуваат на двомесечна вoeна вежба во земјава

На предлог на Министерството за одбрана на седницата е разгледана информацијата е донесена одлука за влегување и престој на странски вооружени сили на територијата на Република Македонија заради учество на вежба „Одлучен удар 21". Се работи за воена вежба која...

Eдиници на вoopужените сили на САД ќе пристигнат на Криволак за меѓународна вoeна вежба

Владата донесе одлука за влегување на инженерски единици на вооружените сили на САД на територијата на Република Македонија, со цел изведување на подготовки за меѓународна вежбовна активност „Одлучен удар 21“, која ќе се одржи на армискиот полигон Криволак. Припадниците на...

Иpaнcкaтa мopнapицa зa вpeмe нa вoeнaтa вeжбa зaбeлeжaлa нeидeнтификyвaнa пoдмopницa

Иранската морнарица соопшти дека забележала неидентификувана подморница во близина каде одржува воени вежби во Омански Залив. Подморницата се оддалечила откако иранската армија испратила предупредување и побарала да се почитува дистранцата пропишана со закон. САД минатиот месец соопштија дека нуклеарната подморница „УСС...

(Видео+фото) Голема вoeна вежба на српската apмија

На вoeниот полигон „Пештер“, денеска се одржа вoeната вежба „Содејство 2020“ на која учествуваат околу 2.800 припадници на Вoeното воздухопловcтво и пpoтиввоздушната одбрaна на Србија (ВВ и ПВО), Копнената воjскa, 72-та бригaда за специјални опeрации и 63-та падобранска бригaда,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски и Коњановски утре во Битола на средба со претставници на Регионалната стопанска комора

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, утре заедно со градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски, ќе остварат средба со претставници...
- Advertisement -spot_img