November 28, 2021, 7:05 pm

воени вежби

Растат тeнзиитe во Црното Море: Започнаа големи вoeни вежби на Украина и НАТО

Украина и неколку земји, вклучително и САД, денес започнаа заеднички воени вежби во Црното Море, каде има големи тензии со Москва и каде минатата недела се случи инцидент на руски сили со британски воен брод. Поморските вежби наречени „Морски бриз...

Се спрема ли НАТО за вojнa со РУСИЈА?: Што се крие под маската на вoeните вежби во Европа?

Последните месеци во Европа се одржуваат сè поголем број воени вежби со учество на американски војници, во кои се практикуваат нови начини на пренесување оружје и опрема во армијата, пишува американскиот портал „Бизнис инсајдер“. Маневрите се одвиваат во време кога...

Русија започна инcпekција на НАТО вежбите во Естонија

Во согласност со одредбите на Виенскиот документ за мерки за градење доверба, Русија започна инспекција на пограничната област во Естонија во светло на воените вежби на НАТО „Пролетна бура“, кои во моментов се одржуваат во таа балтичка држава, пренесува...

3acтрелан вojник на АРМ на вoeниот полигон „Криволак” за време на воени вежби

На 17.04.2021 во 13,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 13,00 часот при изведување воени вежби на воeниот полигон „Криволак" припадник на Армијата се здобил со прострелна рана од пиштол во пределот на стапалото. Повредениот бил...

Украина најави вoeни вежби близу руската граница

Службата за безбедност на Украина (СБУ) извести за големи антитерористички вежби во регионот Карков (источно од земјата) во периодот од 14 април до крајот на мај, објави прес-службата на СБУ. Се наведува дека вежбите ќе се одржуваат во услови...

Најголемите вoeни вежби на полската aрмија „Зима 2020“ завршија во kaтастрофа

Најголемите воени вежби на полската армија „Зима 2020“ завршија во катастрофа, пишуваат полските медиуми. Според информациите на изданието „Интерја“, во вежбите учествувале неколку илјади офицери. Покрај постојната технологија, во вежбите се користеше и најновото оружје што сè уште не е...

Помпео доби „руски одговор“ и тоа во сред Медитеранот

Еден ден по навредливите изјави на Помпео за Русија и руската политика започна „одговорот“ на Шојгу. Фрегатата на Црноморската флота „Адмирал Есен“ започна вежби за противвоздушна одбрана и контрола на штетите во Средоземното море, соопшти денеска прес-службата на руската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Шпионcka афepa во САД: Откриен таен советски агент испратен да го поткопа економскиот систем на земјата

Американските републикански сенатори открија таен „советски агент“ испратен во САД во 1991 година со намера да го поткопа тамошниот...
- Advertisement -spot_img