вонредна состојба

Boнредна состојба во неколку градови во Јапонија поради зaбрзaното ширење на kopoнавирусот

Бројот на луѓе во Јапонија кои се во сериозна здравствена состојба откако се заразени со коронавирусот достигна 1.131 и е најголем во земјата од почетокот на пандемијата, јави новинската агенција Кјодо. Последниот ваков антирекорд беше поставен во средата – 1.114...

Поради зeмјотресите прогласена вонредна состојба во делови од Грција

Вонредна состојба е прогласена во три грчки региони, во централниот дел на Грција пренесуваат, грчките медиуми. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, поради неодамнешните земјотреси, се под вонредната состојба која, според тамошните агенции, ќе биде во сила шест месеци од...

Алapмантно во Гевгелија: Kpизниoт штаб бара вонрeдна состојба на територијата на Општината

Кризниот штаб на Општина Гевгелија на денешната седница, по констатираната влошена епидемиолошка состојба во Општината, побара од Главниот кризен штаб да се воведе полициски час на територијата на Општината во периодот од 21:30 часот до 5 часот наутро секој...

Финска прогласи вонрeдна состојба, ќе се зaбрани движење меѓу регионите

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на случаите со ковид-19, чекор што ќе и овозможи на оваа нордиска земја да затвори ресторани и да воведе други мерки за запирање на пандемијата. Одлуката е донесена во време кога новите...

Вонредната состојба во Италија продолжена до aприл

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека вонредната состојба воведена во таа земја поради коронавирусот, ќе биде продолжена до крајот на април. Вонредната состојба првпат беше воведена пред една година и требаше да биде во сила до крајот на...

Кинезите знaaт кaкo тpeбa: Boнpeднa cocтojбa во кинеска пpoвинциja пopaди 28 нoви cлyчaи нa кopoнa

Кинеска провинција во која живеат повеќе од 37 милиони луѓе, во средата прогласи вонредна состојба за да се запре ширењето на коронавирусот. Од почетокот на пандемијата во 2019 година, Кина успешно го контролира ширењето на болеста, но најновите податоци за...

Трамп ja oдoбpи вoнpeднaтa cocтojбa вo Вашингтон дo 24-ти јануари

Американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, одобри прогласување вонредна состојба во главниот град Вашингтон, соопшти Белата куќа, откако американски безбедносни претставници предупредија на можни немири во пресрет на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден. Трамп со уредба го одобри продолжувањето...

(Фото+Видео) Пoплaви вo нeкoлкy oпштини во Србија: Пpoглaceнa e вoнpeднa cocтojбa, нaceлeниeтo eвaкyиpaнo..

Поради обилни врнежи од дожд во неколку општини во Србија е прогласена вонредна состојба, а 24 лица се евакуирани од поплавени објекти. Вонредна состојба е прогласена во Ниш, Лесковац, Бојник, Власотинци… Припадници на српското Министерство за внатрешни работи вчера евакуирале...

Вонредна состојба во делови од Србија поради излевање на неколку реки

Поради обилните врнежи од дожд во претходните два дена и штетите предизвикани од излевањето на реките на териториите Лесковац и Власотинце, прогласена е вонредна состојба. Од штабот за итни случаи велат дека се поплавени домови, подруми, дворови, но и...

Ситуацијата во Лондон надвор од kонтрола, прогласена вонредна состојба

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан денеска изјави дека Ковид-19 е „надвор од контрола“ во главниот град на Велика Британија. Се плашам дека овој вирус е надвор од контрола, изјави Кан и додаде дека лондонските болници може да останат без бесплатни...
- Advertisement -

Latest News

Кабинетот на Пендаровски со реакција за изјавата на Мицкоски

Ставовите на претседателот Стево Пендаровски за настаните од 27 април се кристално јасни на македонската јавност и тие воопшто...
- Advertisement -