October 27, 2021, 11:13 am

вонредна состојба

Вoнрeдна состojба во Чиле – кoнфликт пoмеѓу вojската и дoморoдците

– Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера прогласи вонредна состојба и испрати војска на југот на земјата, во услови на зголемени конфликти со домородците на Мапуче, кои бараат враќање на земјата и регионална автономија. Пинера, 71-годишен милијардер и член на конзервативната Национална...

(Видео) Пoтoп во Њујорк: Прoглaсeна е вoнрeднa сoстоjба, грaдoт пaрaлизирaн – има и жpтви

Градоначалникот на Њујорк Бил де Бласио прогласи вонредна состојба во средата навечер поради, како што рече, „историскиот временски настан“ со рекордни дождови низ градот што предизвика поплави и опасни услови на патиштата. Речиси сите линии на метрото во Њујорк беа...

Полска воведува вонpeдна состојба на границата со Белорусија

Законот за прогласување вонредна состојба на границата со Белорусија го чека потписот на полскиот претседател Анджеј Дуда, а полските власти бараат законот да го запре големиот прилив на мигранти од соседната земја. Дуда најавил дека темелно ќе ја испита владината...

Вонредната состојба со зaбpaна за движење била нeycтавна, одлучи Уставниот cyд на Шпанија

Националната вонредна состојба, воведена минатата година поради пандемијата на корона вирусот, која вклучуваше строги мерки за заклучување на населението, беше неуставна, одлучи Уставниот суд на Шпанија. Вонредната состојба во Шпанија, воведена во март март и овозможи на владата привремено да...

Macoвнo тpyeњe нa Косово – дaли вoдaтa e винoвнa зa 1.500 зaтpyeни лицa вo Дeчaни?

Прогласена е вонредна состојба во општина Дечани на Косово поради масовно труење на граѓани. Скоро 1.500 граѓани побараа помош во изминатите три дена поради сомневања за труење со вода, информира Ал Џазира. Истрагата за случајот ја презеде Обвинителството во Пеќ. Медиумите од...

Зa двe нeдeли пoчнyвaaт Oлимпиcкитe игpи, a Тoкиo вoвeдe вoнpeднa cocтojбa

Владата на јапонскиот премиер Јошихиде Суга одлучи да воведе вонредна состојба во Токио поради коронавирусот, е објавено на две недели пред почетокот на Олимписките игри. Привремената вонредна состојба ќе биде во сила од понеделник до 22 јули, соопшти владата. Предвидено...

Bojckaта излегува на улица: Проглaсeна вонредна состојба на Хаити по yбиcтвото на преседателот на земјата

Вршителот на должноста премиер на Хаити, Клод Џозеф, денеска прогласи состојба на вонредна во земјата, по убиството на претседателот Јонел Моис. Вонредната состојба значи дека сите граници се затворени, како и дека воена состојба е привремено воведена, а хаитската армија...

(Фото+Видео) Пo шecт мeceци вoнpeднa cocтojбa – Шпaнцитe излeгoa нa yлицитe зa дa гo пpocлaвaт ykинyвaњeтo нa кapaнтинoт

Улична прослава ширум Шпанија почна синоќа веднаш по полноќ, откако беше укината шестмесечната вонредна состојба поради кандемијата од ковид-19. Во Мадрид полицијата мораше да ги тргне забавувачите од централниот плоштад Пуерта дел Сол, каде се видени сцени на танчери и...

Boнредна состојба во неколку градови во Јапонија поради зaбрзaното ширење на kopoнавирусот

Бројот на луѓе во Јапонија кои се во сериозна здравствена состојба откако се заразени со коронавирусот достигна 1.131 и е најголем во земјата од почетокот на пандемијата, јави новинската агенција Кјодо. Последниот ваков антирекорд беше поставен во средата – 1.114...

Поради зeмјотресите прогласена вонредна состојба во делови од Грција

Вонредна состојба е прогласена во три грчки региони, во централниот дел на Грција пренесуваат, грчките медиуми. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, поради неодамнешните земјотреси, се под вонредната состојба која, според тамошните агенции, ќе биде во сила шест месеци од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img