Архива на ознаки време

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со услови за дожд во попладневните часови

 • June 10, 2018
 • Коментари
Времето денеска ќе биде променливо облачно, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека претпладне, кон југ ќе има почести сончеви периоди. Попладне, особено во планинските региони на исток и на запад, но и на север, ќе има повремени врнежи од дожд и грмежи. Утринските температури ќе се движат од 12 до 19, а […]

ДЕНЕС ДО 25 СТЕПЕНИ:Од утре дожд

 • March 17, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и доста ветровито. Ќе дува засилен повремено силен јужен ветер (повеќе од 80 км/час, а на планините и над 100 км/ч). Кон крајт на денот и во текот на ноќта ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи. Максималните дневни температури во […]

За викендов сончево и топло време

 • March 10, 2018
 • Коментари
За време на викендот времето ќе биде стабилно, претежно сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен, претежно југозападен ветер. В понеделник ќе биде топло, но ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет најпрвин во западните делови. Ќе дува умерен до повремено засилен југоисточен ветер и […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево време со температура до 19 степени

 • March 7, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а во западните делови променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и југозападен правец. Kон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд (над 2000 мнв повремен слаб снег). Максималната температура ќе биде […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно со слаби врнежи од дожд и температури до 18 степени

 • March 6, 2018
 • Коментари
Времето денеска во Македонија ќе биде умерено облачно и нестабилно со слаби и локални врнежи од дожд и високи дневни темпертури над просекот за овој период од годината. Над 2.000 метри надмотрска височина се очекуваат слаби врнежи од снег.   Максималните дневни температури ќе бидат од 7 до 18 Целзиусови степени. Во Скопје денеска времето […]

АМЕРИКАНСКИ МЕТЕОРОЛОЗИ ПРЕДУПРЕДУВААТ:Ризик од поплави на Балканот

 • February 24, 2018
 • Коментари
– Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести врнежи дожд. Иако во текот на поголемиот дел од зимата на Балканот е регистрирано помало количество дожд и снег од просекот за овој период од годината, метеорологот Ален Реперт […]

ЕВЕ КАКВО ВРЕМЕ ДА ОЧЕКУВАТЕ:Точна прогноза на кој ден и во кој град ќе падне првиот снег во Македонија

 • November 9, 2017
 • Коментари
„Акуведр“ (AccuWeather) објави долгорочна прогноза за претстојната зима, која се однесува на декември, јануари и февруари. На accuweather веќе најавија дека на 21.11.2017 официјално ќе падне првиот снег во Скопје. Секако ова е подложно на промени бидејќи има доста време до тогаш, но не ретко знаат и точно да погодат. На самиот почеток на зимата, […]

БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ:Се јавија првите проблеми во Србија, Босна, Хрватска и Романија

 • October 7, 2017
 • Коментари
Снегот кој беше најавен за викендов го покри целиот Балкански полуостров, а со тоа се јавија и првите проблеми. Во делови од Србија утрово температурата е под нулата, а во градовите кои се со надморска висина над 1000 метри има снег од 10 сантиметри, а во некои повисоки делови снежната покривка достигнува дури 15 сантиметри. […]

(ФОТО)ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Во Скопје снег на Водно и Шар Планина

 • October 7, 2017
 • Коментари
Во Македонија времето денеска ќе биде облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни со над 20 л/м2, претежно во западните и во северните делови. На планините над 1.500 метри надморска височина ќе има и врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер кој на моменти ќе дува […]

Попладне останете во вашите домови- се подготвува невреме

 • May 21, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни проследени со грмежи и со појава на град. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер најизразен на север и вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 19 до […]
Страница 1 од 212 »