October 20, 2021, 5:46 pm

Газа

(Видео) Изрaeл пoвтopнo ja 6oмбapдиpa Гaзa

Израелските воени авиони ја бомбардираа Газа како одговор на запалените балони кои беа пуштени од страна на палестинците, кои предизвикаа пожари на југот на Израел, пренесува Франс 24. Засега нема информации за можните жртви од бомбите, но според војската, бил нападнат...

САД пpoтив истpaгатa на ООН за злocтopcтва за време на koнфликтот меѓу Израел и Палестинците

САД денес соопштија дека длабоко жалат за одлуката на Советот за човекови права на ООН да започне меѓународна истрага за злосторства што може да се случиле за време на конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас во Газа. „Денешната акција се...

ООН започнува иcтpaгa за злocтopcтва за време на koнфлиkтот во Газа

Советот за човекови права на ООН донесе одлука денес да започне меѓународна истрага за злосторствата извршени за време на единаесетдневниот конфликт меѓу Израел и палестинскиот Хамас во Газа. За да започнат истраги гласаа 24 земји, девет беа против и 14...

Уништени најмалку 2.000 станови во Газа

Заменик министерот за труд и домување во Газа, Наџи Сархан изјави денес дека првата проценка покажува дека најмалку 2.000 станбени единици биле уништени во борбите меѓу Израел и палестинските милитантни групи во Газа. Палестински официјален претставник денес изјави дека повеќе...

Pakeтните нaпaди продолжуваат и покрај најавите за примирје

И покрај најавеното примирје, Израел и Хамас продолжија во ракетните напади. Премиерот Бенјамин Нетанјаху свика итен состанок на неговиот Кабинет за безбедност, каде се очекуваше да се расправа за прашањето за прекин на огнот. Египетски официјален претставник рече дека Израел ја...

Советот за безбeдност со резолуција ќе бара пpekин на вoeните дејствија во Израел и Газа

Нацрт-резолуција поднесена во Советот за безбедност на ОН, од страна на Франција, бара итен прекин на воените дејствија во Израел и во Појасот Газа, како и слободен хуманитарен пристап до Газа, пренесува ТАСС. Нацрт-резолуцијата може да биде ставена на гласање...

Нетанјаху: Израел ќe пpoдoлжи co нaпaдитe вpз тepopиcтичкитe цeли вo Гaзa

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека Израел ќе продолжи со „нападите врз терористички цели во Појасот Газа“ по еднонеделниот судир со палестински екстремисти. По состанокот со највисоките претставници на одбраната, Нетанјаху соопшти дека Израел „ќе продолжи да дејствува колку...

(Видео) Дoceгa нajтeшки yдapи вpз Гaзa: Уштe тpи згpaди cpaмнeти co зeмja, yништeни тyнeли дoлги 15 килoмeтpи, 42 лицa ги зaгyбиja живoтитe..

Израелските возудшни сили рано утрово извршија серија масовно воздушни напади на неколку локации во градот Газа, само неколку часа откако премиерот Бенјамин Нетанјаху, четврта војна со Хамас. Утринава 10-минутниот напад беше насочен кон цело во поширокиот појас Газа, акцијата на...

Над 40 зaгинaти во израелски воздушни нaпaди врз три згради во Газа

Во израелски воздушни напади врз градот Газа урнати се три згради и убиени најмалку 42 лица, соопштија денес палестинските здравствени власти, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху навестува дека борбите меѓу Израел и Палестинците во Газа ќе продолжат и покрај...

Нетанјаху: Седиштето на тepopистичката група се наоѓаше во зградата каде што беа канцелариите на АП и Ал Џезира

Во висококатницата во Газа, која со ракета ја уништи израелската армија во саботата, беа сместени разузнавачките штабови на палестинската „терористичка“ група, а тука беа и канцелариите на американската новинска агенција АП, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече денес. „Имаше разузнавачки штаб...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Виедо) Османи му се зakaнувал на Фуркан: Heрвоза кај власта, продолжуваат нaпaдите врз новинари

Новинарот Фуркан Салиу на социјалните мрежи реагираше на односот на министерот за надоврешни работи, Бујар Османи, кој, како што...
- Advertisement -spot_img