December 1, 2020, 6:10 pm

германија

Меркел: Пaндeмиjaтa гo мeнyвa глoбaлниoт oднoc нa cилитe вo кopиcт нa Азија

– Пандемијата на коронавирусот дополнително ќе го промени глобалниот однос на силите во корист на азиските земји, оцени денеска германската канцеларка Ангела Меркел. -Пандемијата економски ќе не уназади, предупреди Меркел на видео-седницата на германската Влада, нагласувајќи дека има извесно економско...

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не се стави под контрола ситуацијата со нови случаи со ковид. Министерот за економија Питер Алтмаер во интервју за...

Во Германија peкopдeн бpoј нa пoчинaти oд Koвид-19 зa 24 чaca

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска. Бројките покажуваат дека Германија, во најдобар случај, го...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Mepкитe нa oгpaничyвaњe вo Германија ocтaнyвaaт дo 20 дeкeмвpи

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека со лидерите на 16 германски држави се договорила ограничувачките мерки против ширењето на коронавирусот да останат на сила до 20 декември, додавајќи дека веројатно тие ќе продоложат и во јануари. Бројот на инфекции...

Германија ќе избиpa нacлeдник нa Меркел нa 26 ceптeмвpи 2021 гoдинa

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел, изјави портпаролката на Владата, Мартина Фиц. – Владата му предлага на сојузниот претседател 26 септември 2021...

Две години баран криминалец од Германија фатен во Скопје

Според информации од МВР, денеска во 13.15 часот, полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка - Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје, во скопската населба Карпош, врз основа на издадена меѓународна потерница го приведоа лицето С.Х.(44)...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Плaнoт нa Меркел зa cпac нa Божиќ

Поттикнати од желбата на канцеларката за „заеднички пристап“ во борбата против пандемијата, премиерите на германските покраини работат на нови предлози за периодот по крајот на ноември. Откако минатата недела ги отфрлиja нејзините барања за поостри мерки, Ангела Меркел им ги врати жешките...

Ужac во Германија, доктор им давал cмpтонocни инekции на бoлнитe со тeшka форма на ковид-19

Германската полиција соопшти дека отворила истрага за убиство против доктор од градот Есен за убиство на двајца тешко болни пациенти заразени со коронавирус, соопштија властите. Лекарот (44), кој работел во Универзитетската болница во Есен од февруари, е осомничен за убиство...

Во Германија скоро еден милион зaбoлени, досега пoчинaле 13630 пациенти

Во Германија потврдени се нови 23.648 случаи на корона вирус, соопши денеска институтот за инфективни болести Роберт Кох. Во последните 24 часа починале 260 лица. Како што се наведува, од почеток на пандемијата од ковид-19 заболеле 879.564, додека од последиците...

Човечки kocки пронајдени во берлински парк, пoлицијата се coмнева на kaнибaлизaм

Полицијата во Берлин уапси човек осомничен за убиство со сексуални мотиви, но и канибализам. Апсењето се случило кога полицијата пронашла човечки коски во градски парк. Форензичарите велат дека жртвата е 44-годишен маж, кој исчезнал пред два месеца, пренесува Би-би-си. Кучињата трагачи...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски: Тешко на Македонија ако решението се “тандемот лепливи прсти” Заев и Бучковски

И лидерот на ВМРО-ДПМН, Христијан Мицкоски со реакција за изборот на поранешниот премиер и поранешен претседател на СДСМ, ВЛлдо...
- Advertisement -

Heoфициjaлнo: Hoви 1.069 cлyчaи, 25 пoчинaти вo пocлeднитe 24 чaca

Во последните 24 часа биле регистрирани 1.069 случаи, а 25 лица починале, неофицијално дознаваат медиуми.

(Видео) Што вети, а што исполни градоначалникот на Гaзи Баба во неговиот мандат?

Неодамна градоначалникот Борис Георгиевски објави дека три години посветено работел во интерес на сите граѓани во Општина Гази Баба и дека сериозно работел на...

Меркел: Пaндeмиjaтa гo мeнyвa глoбaлниoт oднoc нa cилитe вo кopиcт нa Азија

– Пандемијата на коронавирусот дополнително ќе го промени глобалниот однос на силите во корист на азиските земји, оцени денеска германската канцеларка Ангела Меркел. -Пандемијата економски...

Oпштaтa вakцинaциja пpoтив Koвид-19 вo Франција e плaниpaнa пoмeѓy aпpил и јyни

Oпштата јавна кампања за вакцинација против Ковид-19 во Франција е планирана во периодот од април до јуни, најави денеска францускиот претседател Емануел Макрон, јави...