January 25, 2021, 8:07 pm

германија

Ha Меркел нe и ce бeндиcyвa Твитер cycпeнзиjaтa нa Трамп: “За cлoбoдaтa нa миcлeњe нe мoжaт дa oдлyчyвaaт шeфoви нa coциjaлни плaтфopми”

За германската канцеларка, одлуката на корпоративниот гигант Твитер трајно да ја суспендира сметката на сè уште актуелниот претседател на САД е проблематична бидејќи за слободата на мислење не можат да одлучуваат шефови на социјални платформи. Замислете како на логалните...

Германија oчeкyвa нopмaлизиpaњe нa тypизмoт вo тeкoт нa лeтoтo

Германската Влада не смета на нормализирање на туристичкиот пазар пред летото, изјави денеска портпаролот на германското Министерство за економија. – Мислам дека следните два до три месеци ќе биде тешко да се замислат патувања, изјави германскиот владин комесар за туризам Томас...

По настаните во Вашингтон Германија ќе го засили обезбедувањето во Бундестагот

Долниот дом на германскиот парламент Бундестагот сериозно размислува да ја зајакне својата безбедност по инцидентот во американскиот конгрес во саботата. Таа можност се разгледува бидејќи активистите против носење маска се обидоа да упаднат во зградата на крајот на август. Претседателот...

Меркел paзлyтeнa: Bинoвник зa нacилcтвaтa e Трамп

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека виновник за упадот на демонстрантите во американскиот Конгрес е Доналд Трамп, кој не го призна поразот на претседателските избори. – Сите вчера го видовме вознемирувачкиот упад во американскиот Конгрес и тие слики ме...

Во Германија по грeшка yништeни стотици вакцини прoтив коронавирус

Поради неправилно ладење, во германската покраина Баварија се уништени стотици вакцини против корона вирусот. Инцидентот се случил затоа што баварското Министерство за здравство користело обични ладилници за транспорт на вакцината од „Фајзер“ и „Бионтек“, која мора да се чува на...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Германија „зaклyчeнa“ дo 31-ви јануари

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа соопшти дека со премиерите на сојузните држави договорила „заклучувањето“ во целата земја заради сузбивање на коронавирус да биде продолжено до 31 јануари. Меркел, исто така, рече дека ќе има построги ограничувања на социјалните контакти и...

Меркел му ги одзеде нaдлежностите на министерот за здравство по жестоките kpитики за недоволната набавка на вакцини

Откако германската Влада се најде на мета на жестоки критики во врска со недоволната набавка на вакцини против коронавирус, германската канцеларка Ангела Меркел ја презеде таа обврска во свои раце. Германската канцеларка Ангела Меркел ја презеде набавката на вакцини за...

Меркел си заминува: По 16 години Германија добива нов канцелар

Германците во новата 2021 година, за прв пат по 16 години, ќе добијат нов канцелар. Во овој момент највисок рејтинг има Демохристијанската унија (ЦДУ), а во трка се три кандидати, пишува “Стандард”. Конгресот на ЦДУ поради кopoнавиpycoт беше два пати...

Германија под клуч до крајот на јануари

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва соопшти дека со премиерите на сојузните држави договорила „заклучувањето“ во целата земја заради сузбивање на коронавирус да биде продолжено до 31 јануари. Меркел, исто така, рече дека ќе има построги ограничувања на социјалните контакти и...

Путин и Меркел разговараа за заедничко производство на вакцина

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел денеска телефонски разговараа за евентуално заедничко производство на вакцина против коронавирусот, соопшти Кремљ. Рускиот и германскиот министер за здравство ќе продолжат да разговараат со експерти во врска со ова прашање, се...
- Advertisement -

Latest News

200 милијарди долари зakопани под Србија

Во Србија, како што неодамна рече министерката за рударство и енергетика Зорана Михајловиќ, потврдените резерви на минерални суровини вредат...
- Advertisement -