January 25, 2021, 9:52 pm

германија

Hoв лek пpoтив Koвид-19 oд Германија: Ќe ce чeкa зa oдoбpyвaњe цeлa гoдинa

Германската биофармацевтската компанија „Формикон“, со седиште во Планег-Мартинсрид близу Минхен, Баварија, соопшти дека има лек против Ковид-19. „Формикон“ сега има за цел „брзо одобрување во случај на итност“ на својот лек против Ковид-19. Првите разговори со Европската агенција за лекови...

(Фото) Колку Бугарите се „обединети пpoтив“ Македонија, а колку Германија не (не) ферма?

Проопозициот бугарски портал, terminalNO.bg, кој постојано за таргет, најчесто преку карикатури, ги има Бојко Борисов и коалициските му партнери, сепак објави една „ антимакедонска“ карикатура. На карикатурата на порталот terminalno.bg на авторот Чавдар Николов, се претставени „големите“ Ангела Меркел и Бојко Борисов,...

Hoв нeгaтивeн peкopд вo Германија: Peчиcи 30.000 нoвoзa6oлeни oд Koвид-19 вo eдeн дeн, пoчинaa 598 лицa

Продолжува зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус во Германија, а институтот „Роберт Кох“ денеска соопшти нови, алармантни податоци за бројот на новозаболени –  29.875, што е најголем број на заразени во еден ден од почетокот на пандемијата, јавуваат...

Hoв цpн peкopд вo Германија: Зa eдeн дeн peгиcтpиpaни 23.679 нoвoзa6oлeни oд Koвид-19, живoтoт гo изгyбиja 440 лицa

Во Германија се регистрирани уште 23.679 случаи на коронавирус, што е дневен рекорд, а во последните 24 часа починале 440 лица, објави Институтот „Роберт Кох“. Вкупниот број на случаи на Ковид-19 во Германија сега скокна на 1.242.203, а од...

Германскиот амбасадор ја „олади“ Приштина

Германскиот амбасадор на Косово и Метохија, Јорн Роде, е песимист дека либерализацијата на визниот режим за т.н. Косово ќе се случи оваа година, пренесува Клан Косова. Германски дипломат во Приштина вели дека има земји членки на ЕУ кои не се убедени...

Меркел: Heмa дa имaмe дoвoлнo вakцини нa пoчeтoкoт oд cлeднaтa гoдинa

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека властите во земјата нема да можат да обезбедат доволно вакцини во првиот квартал од 2021 година, со цел да направат пресврт во текот на пандемијата. Таа пред Бундестагот посочи дека е можно да се...

Меркел пoвтopнo избpaнa зa нajмoќнa жeнa нa cвeтoт

Германската канцеларка Ангела Меркел уште еднаш, десетта година по ред, е прогласена за најмоќната жена во светот, според магазинот „Форб“. Втора година по ред, шефицата на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард го зазеде второто место на списокот на...

Во 6opбaтa пpoтив Koвид-19: Германија paзмиcлyвa зa зaocтpyвaњe нa мepкитe

Германија би можела да ги заостри мерките како превенција од ширење на коронавирусот, изјави министерот за здравство Јенс Спах, додека најнаселената држава во Европската Унија се обидува да го намали бројот на нови случаи на зараза. „Краткорочниот и сеопфатен пристап...

Канцеларката Меркел стравува дека рестриктивните мерки не се доволни

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска им соопшти на своите сопартијци дека постојните рестриктивни мерки во Германија нема да бидат доволни за земјата да ја преживее зимата, изјавиле учесниците на состанокот. „Потпирањето на надежта нема да ни помогне“, им рече таа...

Зaгpижyвaчки во Германија: Peгиcтpиpaни 12.332 нoвoзapaзeни, пoчинaлe yштe 147 луѓe

Во Германија се потврдени уште 12.332 случаи на коронавирус, а од почетокот на епидемијата потврдени се вкупно 1.183.655 случаи на Ковид-19. Според податоците на Институтот Роберт Кох, од коронавирус починале уште 147 луѓе, а вкупниот број на починати е 18.919,...
- Advertisement -

Latest News

Пронајдени две cмрзнати тeлa под снежни наноси во Хрватска

Работници на зимската служба, во акција за расчистување на снегот на планината Папук во Славонија, Хрватска, нашле две смрзнати...
- Advertisement -