гласање

Изглacaн нoвиoт диpeктop нa ЦИА – eвe зa кoгo ce paбoти

Американскиот Сенат вчера изгласа уште два нови члена на администрацијата на Џо Бајден. Вилијам Бернс е потврден за директор на Централната разузнавачкка агенција (ЦИА), а Завијер Бесера за министер за здравство. Бернс 33 годни беше дипломат и е поранешен амбасадор...

Во Косово почна гласањето за вонредните парламентарни избори

Вонредните парламентарни избори во Косово започнаа утрово во седум часот, кога, според извештаите на акредитираните набљудувачи и на медиумите, гласачките места во целата земја се отворија без забележителни доцнења, јави дописникот на МИА од Приштина. На овие, осми по ред...

Зaвpши глacaњeтo зa гpaдoнaчaлник вo Штип и Пласница

Државната изборна комисија соопшти дека во текот на денешниот ден за Предвремените избори за Градоначалник на општина Штип и Пласница, своето право на глас го остварија лицата кои се на издржување казна затвор или се во притвор, како и...

Глacaњeтo e вo тeк: Пoвeќe oд 10 милиoни Американци вeќe глacaa нa пpeтceдaтeлcкитe избopи

Повеќе од 10 милиони Американци веќе гласаа на претседателските избори на 3 ноември по пошта или со првично гласање. „Гласачите дадоа вкупно 10.296.180 гласачки ливчиња”, што е рекорд, објави американскиот Проект за избори на Универзитетот во Флорида на својата...

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да Собранието има 5 потпретседатели и порача дека СДСМ денеска ова не го изгласа затоа што не можеа да обезбедат мнозинство...

Acтpoнayткa нa НАСА плaниpa дa глaca oд всeлeнaтa нa избopитe вo САД

Астронаутката на американската вселенска агенција НАСА, Кејт Рубинс, денеска изјави дека планира да гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните избори во САД. Рубинс моментално се наоѓа во Русија, каде со двајца други космонаути се...

Одбиeни амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на компјутери за децата кои немаат

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано за измените на законите за основно и средно образование, соопшти пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска. Ваква одлука донеле поради тоа што не им се прифатени два амaндмани за обeзбедување на компјутери за децата кои немаат и...

Претседателот Иванов нема да гласа на референдумот

Шефот на државата Ѓорге Иванов нема да може да го даде својот глас „за“ или „против“ на референдумот за името, заради тоа што ќе ја претставува Македонија на Генералното собрание на Обединетите нации, соопштуваат од претседателскиот кабинет. Претседателот Ѓорге Иванов...

ПУТИН ГЛАСАШЕ: Претседателски избори во Русија

Председателот на Русија Владимир Путин гласаше на изборите за Претседател на Русија. Путин традиционално дојде на избирачкото место 2.151, кое се наоѓа во Руската академија на науките. Тој дојде до членовите на избирачката комисија, го покажа пасошот, доби гласачко ливче и...
- Advertisement -

Latest News

(Фото) Пoжap вo кyќa вo Paдишaни, eвaкyиpaнo eднo лицe

Од Пожарната Скопје информира дека денеска избувнал пожар во куќа на улицата „Скоевска“ во скопската населба Радишани. Благодарение на брзата...
- Advertisement -