November 30, 2021, 11:14 pm

глобално ниво

ОН: Нajгoлeмo пocкaпyвaњe нa хpaнaтa нa глoбaлнo нивo вo пocлeднитe 10 гoдини

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека глобалните цени на храната се зголемиле за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година. Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) ги следи...

(Видео) Амepикaнcки paзyзнaвaчи: Пaндeмиjaтa ги paзгopyвa кoнфликтитe нa глoбaлнo нивo

Американските разузнавачки служби упатија предупредувачки пораки во своите годишни презентации пред Конгресот – на глобално ниво проблемите предизвикани од пандемијата ќе стануваат се поголеми во следните неколку години. Светската економска и здравствена криза предизвикана од корона вирусот ќе ги продлабочи...

СЗО: Бpojoт нa зapaзeни pacтe co зaгpижyвaчкa бpзинa нa глoбaлнo нивo

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека бројот на заразени со коронавирус расте со застрашувачка брзина и дека тој се зголемува двојно неделно и дека бројката се приближува до највисоката стапка на инфекција од почетокот на пандемијата. Организацијата соопшти дека минатата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...
- Advertisement -spot_img