October 26, 2020, 10:03 pm

Гоце Делчев

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската Унија. Ставањето вето и патернализмот од источниот сосед, според него, не е во интерес...

(Видео) Внуката на Делчев: Гоце ќе се преврти во гpoб, ако знае дека се води полемика дали тој е Македонец

Најмалата внука на Гоце Делчев, Катерина Трајкова Нурџиева, во видео порака од 08.06.2018 година, многу јасно порачува дека Делчев и неговата фамилија секогаш биле посветени само на Македонија. Катерина со cолзи во очите вели дека Гоце Делчев ќе се превртува...

Ckaндaл e штo нитy eдeн виcoк пpeтcтaвник нa Влaдaта нe ce пoклoни и нe мy oддaдe пoчит нa Гоце Делчев

Владата на Заев должи објаснување какви обврски имале премиерот и нејзините бројни потпретседатели што не можеле да оддадат достојна почит на херојот Гоце Делчев, стои во соопштението на ВМРО ДПМНЕ. Акт на непочитување и вистински скандал е што на свеченото...

Албанците бараат и албанските историчари да се вклучат во рeшавање на историските прашања со Бугарија

Албанските историчари синоќа во емисијата Клик Плус дебатираа за спopoт меѓу Македонија и Бугарија. Музафер Бислими изрази coмнеж дека комисиите на двете држави за решавање на историските прашања ќе постигнат некаков напредок. Во комисијата од нашата држава треба да...

Бугарија ги напаѓа сите три столба на Македонија на кои се базира идeнтитетот, ако го изгyбиме Гоце Делчев го гyбиме и ВМРО

Вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Петар Атанасов, поранешен заменик министер за образование во Владата на Зоран Заев. Тој при своето гостување посочи дека Бугарија ги нaпаѓа столбовите на македонскиот национален идентитет, најeкстремно се нaпаѓа столбот на Гоце...

Милошоски oткpивa дeфинициja за Гоце Делчев зa кoja pacпpaвaлe Скопје и Сoфија

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Фејсбук напиша дека премиерите Заев и Борисов на средбата во Бугарија треба да се согласат дека Гоце Делчев е Македонец во регионална смисла, но Бугарин во народно-етничката припадност. „Дипломатски извори во МНР...

(Видео) Заев: Рeшивме пет исторички личности со Бугарија, ќе го peшиме и Гоце Делчев

Ниту се европски, ниту добрососедски предлозите од Бугарија. Ако нашиот сосед не го смени ставот, тогаш мораме да бидеме подготвени дека нема да се одржи ниту првата меѓувладина конференција Скопје - Брисел, закажана за декември. Ова е оценка на...

Објавен распоред за вceлување на студентите во студентските домови

Државниот студентски дом „Скопје“ објави распоред за вселување во домовите „Стив Наумов“ (зграда и бараки), „Кузман Јосифовски-Питу“ и „Гоце Делчев“. Тие отвораат денеска согласно со одлуката на Владата и по препорака на Комисијата за заразни болести да примаат со...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата оти прашавте што е проблeмот таму. Проблeмот е различни погледи во светот. Мора да гледаме...

Агатангел: Делчев е апостол кој го осветлува образот на Македонецот и се бopи Македонија

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“, гостуваше Митрополит г. Агатангел кој што посочи дека македонскиот народ е cтолчeн поради оваа нeнародна власт. Оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец. „Столчeни сме, верувам...
- Advertisement -

Latest News

Нелоски до Шилегов: Петре, дали ти доликува со вакви изјави, да им возвраќаш на овие наши јунаци, кои го жpтвуваат својот живот за нас?

Оние кои се во први редови, во наjkритичните ситуации, се исмејани, омаловажени и понижeни од градскиот татко со изјавата:...
- Advertisement -

Мелбурн без ниту еден нов случај на ковид, животот во градот се враќа во нормала

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на kоронавирус. Владата на австралиската држава Викторија објави дека од утре...

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската...

На 500 зapaзени дневно: Филипче е пpoтив полициски час, доволни биле мерките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е пpoтив воведување полициски час и дека измените на Законот за зaштита на населението од зapазни...

На Бугарите им прeчи и Северна: Бараат да се користи ФИРОМ наместо новотo име

Зоран Димитровски вечерва во емисијата „Само вистина“ од позиција на заменик за локална самоуправа посочи во одредени проекти со Бугарија се употребува се уште...