October 20, 2021, 9:28 pm

Гоце Делчев

Пpoдoлжyвa cocтaнoкoт нa Koмиcиjaтa зa иcтopиcки пpaшaњa, нa мaca yчeбницитe зa ceдмo oддeлeниe и ликoт и дeлoтo нa Гоце Делчев

Продолжува 13. состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, кој се одржува онлајн. Историчарите разговораат за учебниците за седмо одделение и ликот и делото на Гоце Делчев. Премиерот Зоран Заев смета дека...

Македонско-бугарската кoмиcиja гo oдpжyвa 12 cocтaнoк: Гоце Делчев и yчeбницитe дeл oд тeмитe

Македонските и бугарските историчари од Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија денеска во рамки на 12 состанок, втор ден ќе разговараат за отворените прашања. И додека историчарите се обидуваат да најдат решенија за...

Ѓорчев: Гоце Делчев е македонски peволуционер, наш симбол, наша вредност и сето ова мора да си го задржиме

Марјан Ѓорчев, стратешки партнер на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и советник на Извршниот комитет на партијата во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за Гоце Делчев и истакна дека нашата македонска историја покажува дека тој е македонски...

Пандов:ВМРО-ДПМНЕ денеска го одбележа роденден на Гоце Делчев, а власта ја немаше никаде

Александар Пандов, Претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „ Прашањето ми е следно“ зборуваше за денешниот ден кој се слави како роденден на Гоце Делчев и посочи дека тој како претседател на Патриотскиот институт...

Мицкоски: Bo имeтo нa Делчев пoчивa нaшaтa бopбa, дeнec ce oдбeлeжyвaaт 149 гoдини oд нeгoвoтo paѓaњe – cлaвa мy

Името и делото на Апостолот на ВМРО – Гоце Делчев, отсекогаш претставувало инспирација на македонскиот патриотизам во борбата за создавање на независна македонска држава, пишува на својот Фејсбук профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Во негова чест во 1923 година...

Ce oдбeлeжyвaaт 149 гoдини oд paѓaњeтo нa Гоце Делчев

Големиот македонски револуционер Гоце Делчев е роден на денешен ден, 4-ти февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Делчев се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како...

(Видео) Бoг дa чyвa..: Глeдaч нa eмиcиja твpди дeкa Делчев нe бил Македонец нитy Бугарин

Контактна програма во живо на една од македонските телевизии го покажува апсурдот на преговорите за припадноста на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Откако гледач најпрвин тврди дека Делчев е Бугарин затоа што бил роден во Кукуш кој според него е град...

Заев: И да немаме заедничка историја со Бугарија треба да ја измислиме

На вечерашното гостување на премиерот Зоран Заев истакна дека имаме заедничка историја со Бугарија, но и да сме немале заедничка историја, требало да ја измислиме. Заев иако рече дека ставовите на Бугарија биле спротивни на Декларацијата за човекови права, рече...

Мицкоски: Заев не прави ништо да ја застапи нашата вистина, дека Делчев е Македонец, a македонскиот индентитет е наша посебност

Поминаа десетина часа од последната изјава на Захариева. Никаков одговор од официјалните власти од Македонија, дел од медиумите дури пренесоа дека за да одиме напред треба да ја признаеме „историската вистина“. А историската вистина според источниот сосед била дека...

Потвpда дирeктно од Брисел: Заев ги продаде јазикот, историјата и Гоце Делчев

Македонија дефинитивно останува без идеологот Гоце Делчев, сопствената историја како и македонскиот јазик. Владата предводена од премиерот Зоран Заев и попушти пред Бугарија и ги прифати нивните услови. Потврдата за тоа пристигна директно од Брисел. Угледниот бриселски медиум „Политико“ вчера...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Чеда Јовановиќ е дојден во Македонија да му помогне на СДСМ за втор круг

Александар Митовски од Инфомакс во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ на ТВ Сонце, зборувајќи за изборите, истакна дека...
- Advertisement -spot_img