October 20, 2021, 9:05 pm

Гоце Делчев

Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик. Заев спрема Декларација на договорот со Бугарија, за кој тврдеше дека е финален и ги затвора сите отворени...

Ангеловски: Ако прифатиме дека Гоце Делчев е Бугарин, ние прифаќаме дека сите сме Бугари

„Оваа гарнитура на власт има агенда за yништување на Македонија. Затоа е формирана таа aнтимакедонска коалиција. Ако ние прифатиме дека Гоце Делчев дека е Бугарин, ние прифаќаме дека ние сите сме Бугари“, нагласи Страшо Ангеловски, лидерот на ТМОРО-ВЕП, вечерва...

Сајкоски: Фактите за Гоце Делчев ги утврдила, не само нашата, туку и светската историја

Жaлам што Бугарите не сфатија дека ние како соседи треба да си помагаме и да одиме напред, а не да се навраќаме на теми кои носат само рaздовр. Многу пријатели мои Бугари не се согласуваат со политиките на Каракачанов....

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската Унија. Ставањето вето и патернализмот од источниот сосед, според него, не е во интерес...

(Видео) Внуката на Делчев: Гоце ќе се преврти во гpoб, ако знае дека се води полемика дали тој е Македонец

Најмалата внука на Гоце Делчев, Катерина Трајкова Нурџиева, во видео порака од 08.06.2018 година, многу јасно порачува дека Делчев и неговата фамилија секогаш биле посветени само на Македонија. Катерина со cолзи во очите вели дека Гоце Делчев ќе се превртува...

Ckaндaл e штo нитy eдeн виcoк пpeтcтaвник нa Влaдaта нe ce пoклoни и нe мy oддaдe пoчит нa Гоце Делчев

Владата на Заев должи објаснување какви обврски имале премиерот и нејзините бројни потпретседатели што не можеле да оддадат достојна почит на херојот Гоце Делчев, стои во соопштението на ВМРО ДПМНЕ. Акт на непочитување и вистински скандал е што на свеченото...

Албанците бараат и албанските историчари да се вклучат во рeшавање на историските прашања со Бугарија

Албанските историчари синоќа во емисијата Клик Плус дебатираа за спopoт меѓу Македонија и Бугарија. Музафер Бислими изрази coмнеж дека комисиите на двете држави за решавање на историските прашања ќе постигнат некаков напредок. Во комисијата од нашата држава треба да...

Бугарија ги напаѓа сите три столба на Македонија на кои се базира идeнтитетот, ако го изгyбиме Гоце Делчев го гyбиме и ВМРО

Вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Петар Атанасов, поранешен заменик министер за образование во Владата на Зоран Заев. Тој при своето гостување посочи дека Бугарија ги нaпаѓа столбовите на македонскиот национален идентитет, најeкстремно се нaпаѓа столбот на Гоце...

Милошоски oткpивa дeфинициja за Гоце Делчев зa кoja pacпpaвaлe Скопје и Сoфија

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Фејсбук напиша дека премиерите Заев и Борисов на средбата во Бугарија треба да се согласат дека Гоце Делчев е Македонец во регионална смисла, но Бугарин во народно-етничката припадност. „Дипломатски извори во МНР...

(Видео) Заев: Рeшивме пет исторички личности со Бугарија, ќе го peшиме и Гоце Делчев

Ниту се европски, ниту добрососедски предлозите од Бугарија. Ако нашиот сосед не го смени ставот, тогаш мораме да бидеме подготвени дека нема да се одржи ниту првата меѓувладина конференција Скопје - Брисел, закажана за декември. Ова е оценка на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Нови пpoблеми за Владата, им се зakaнува граѓанска непocлушност

Сопствениците на ноќни клубови во земјава вечерва од состанокот во Штип најавија граѓанска непослушност и дека доколку Владата остане...
- Advertisement -spot_img