October 21, 2021, 11:39 am

градоначалник

Политички земјoтрeс во Грац: Грaдoначалничката како идeал ја има Југoславија

Комунистите го добија Грац, a на идната градоначалничка Елке Кар (59), Југославија ѝ била идеал. Во вториот најголем град во Австрија, се случи политички земјотрес. На локалните избори победи Комунистичката партија на Австрија (КПА) со 28,9 отсто, што е зголемување...

Спасовски од Куманово: Оливер Илиевски е најдобриот градоначалник кој ќе му служи на народот и одлучува заедно со него

Потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски денеска со кандидатот за градоначалник на Куманово Оливер Илиевски имаа средба со граѓаните на Романовце и Пчиња. Комуникацијата со граѓаните и решавањето на проблемите на граѓаните во општините ширум државата остануваат еден од главните приоритети...

Шест кандидати во трка за градоначалник на Битола

На локалните избори кои се закажани за 17 октомври, во битката за градоначалничката фотелја ќе се тркаат шест битолчани, а за советници се предложени 14 советнички листи. До општинската изборна комисија пријавени се кандидатурите на: -Зоран Лазаревски-Паљо предложен од група избирачи, -Христо...

Четири кандидати во трка за градоначалник на Штип

Четворица кандидати за градоначалничката фотеља на општина Штип, доставиле документација до ОИК, до синоќа на полноќ, кога истече законски предвидениот рок. На претстојните локални избори ќе нема независни кандидати кои ќе ја побараат довербата на граѓаните, туку само кандидатски...

(Видео) Митко Јанчев: Состојбата е тeнзичнa, лозaрите не ги прифaќаат пoнудите на влaдата

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев за ТВ24 вели дека ситуацијата со лозарите е се уште тензична. https://youtu.be/yf6punUsDII Видеото можете да го погледнете тука.

Шилегов во Шуто Оризари: Скопје е град за сите, заедно со граѓаните ја пишуваме новата програма

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов заедно со кандидатот за Градоначалник на Општина Шуто Оризари Ферат Асан вечерва одржаа маалски средби со граѓаните од оваа општина. Осврнувајќи се на досегашниот период, Шилегов додаде дека во Шуто Оризари се инвестира за...

Ова се имињата: Објавени 17 кандидати за градоначалници на СДСМ

СДСМ објави уште 17 кандидати на градоначалници, на изборите ќе оди со 69 кандидати Извршниот одбор на СДСМ синоќа ги утврди кандидатите за градоначалници во уште 18 општини низ државата за претстојните локални избори на 17 октомври. Со вкупно утврдени...

Мицкoски: Ја пoддpжуваме Дaниeла Арcoвска за грaдонaчалник на Скoпје и очeкувaме да пoбеди

Скопје мора да стане град на сите луѓе. Имавме во предвид дека потребно е да се решение кое ќе може натпартиски да обедини професионалци и компетентни луѓе. Токму затоа ИК, а потоа и ЦК донесе одлука ВМРО-ДПМНЕ да го...

Димитриевски: Нудиме добри решенија за нашиот град, за нашите граѓани и анализите го потврдуваат тоа

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, во вечерашното директно вклучување во Дневникот на телевизија Сител информираше дека концептот за независна кандидатура за градоначалник на Куманово кој во текот на денот беше промовиран е следниот победник на изборите во оваа...

(Видео) Колев: Визија за развој на Велес, решавање на урбанистичкиот и сообраќаен xаос, град на културата и спортот, подобар град за нашите деца

Марко Колев, кандидат за градоначалник на град Велес, денеска се обрати пред своите сограѓани. Тој истака дека растел и живее во Велес во стариот дел на градот во добро познатата населба Црна Џамија, населба во која со векови се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cooбpaќајна нeзгoдa вo Валандово: Мoтoциклист тeшкo пoвpeдeн oткaкo ce cyдpил co aвтoмoбил

На 20.10.2021 околу 15.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на крстосница од улиците „Првомајска" и „Лазар...
- Advertisement -spot_img