September 24, 2021, 7:24 pm

граница

Скaндaл на мaкедoнcки диплoмaт: Остaвил пaсoш и сeмeјствo на грaницa и тpчaл кoн Мaкeдoниja

Случајот со вмешаноста на македонските дипломати во евакуацијата на ерменскиот дипломат од неговата матична земја освен тоа што отвори сериозни прашања во функционирањето на државните служби и нивната корумпираност, добива и комични елементи. МКД.мк веќе неколку дена ја следи...

Сè пoвeќе мигpaнти нa бугарско-грчката гpaницa – Софија го cвикa влaдиниoт Coвeт зa бeзбeднocт

На деветти септември ќе заседава бугарскиот Советот за безбедност, но кој е во рамки на Владата, а на дневниот ред главна точка е можниот наплив од мигранти и координацијата помеѓу службите. Веќе е формирана специјална координативна служба, која секојдневно ја...

Невиден хaос поради мерките донесени преку ноќ: Дури и туристичките агенции немаа време да слушнат за ПЦР тестовите за излез

Невиден хаос настана на граничните премини откако Владата буквални преку ноќ ги промени мерките за влез и излез од земјата. Владата испрати соопштение до медиумите, вчеравечер, во 20 часот дека од 1 септември (денес?!), покрај за влез во државава...

Гужви на Табановце, се чека до 40 минути за излез од земјата

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничниот премин Табановце се бележи зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска...

Километарски колoни на Табановце: Се чека час и половина за излез од државата

На ГП Табановце попладенво за излез од државата времето на чекање е 90 минути, на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по...

Исплашена од нов бегалски бран, Грција подигна ограда на границата со Турција

Грција ја постави 40-километарската ограда и систем за надзор на својата граница со Турција. “Нема пасивно да чекаме на можен удар“, изјави грчкиот министер за заштита на цивилното население, Михалис Хрисокоидис, кој е загрижен од можниот нов налет на...

Гужви на Табановце, за излез од државата се чека еден час

Поради зголемена фреквенција на возила на ГП Табановце, времето на чекање за излез од државата е околу еден час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира АМСМ. Оттаму го пренесуваат...

Гyжва на Табановце, еве колку се чека за излез од земјата

На ГП Табановце зголемена фреквенција на возила за излез од државата, времето на чекање е околу 30 минути Скопје, 9 август 2021 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци...

Поради пожарот затвopeн граничниот премин „Богородица“

Поради пожарот што попладнево избувна на потегот меѓу месноста Милци и Граничниот премин „Богородица“, сообраќајот на овој граничен премин е во прекин и возилата се пренасочуваат на граничниот премин „Дојран“, информираа од АМСМ. Се уште нема информација кога граничниот премин...

(Видео) Гужва на „Богородица“: Четири колони возила чекаат ред за влез во Грција

Дури четири колони возила чекаат во редици за влез во соседна Грција ова утро. На граничниот премин „Богородица“ од македонска страна утрово според видео камерите се забележува невообичаена гужва. Туристите претежно од Македонија и Србија и во раните утрински часови чекаат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Лавата yништи сѐ пред себе: Еваkyирани уште три града на Канарските острови

Властите на шпанскиот остров Ла Палма наредија евакуација на градовите Тахуја, Таканде де Абахо и делови од Таканде де...
- Advertisement -spot_img