Архива на ознаки ГРАЃАНИ

НАРОДНА БАНКА ИЗЛЕЗЕ СО ФРАПАНТНИ БРОЈКИ: Домаќинствата се потешко успеваат да ги платат кредитните рати!

 • August 30, 2018
 • Коментари
Се потешко домаќинствата успеваат да ги плаќаат кредитните рати. Бројките кои се фрапантни покажуваат дека само една третина успеваат да ги вратат заемите а закупнина за стан успеваат да плаќаат само 18 отсто од граѓаните Само 29 отсто или помалку од една третина од домаќинствата во земјава можат редовно да ги враќаат земените кредити и да […]

ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА ЗАЕВ: Ние сме Македонци, не сме Бугари ,македонската и бугарската историја не се заеднички

 • June 25, 2017
 • Коментари
Посетата на Заев на Бугарија и неговите скандалозни потези кои ги направи таму, граѓаните ги примија со големо разочарување и гнев. Неговите ставови дека имаме заедничка историја со Бугарија, според граѓаните се крајно неточни, како што велат тие, Македонија си има своја, а Бугарија своја историја, велат граѓаните во анкета за Курир. -Па не е […]

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните на Македонија ќе останат будни, опасноста од Тиранската платформа не е помината

 • May 23, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека опасноста од тн. тиранска платформа не е помината и оти граѓаните треба да останат внимателни поради, како што рече, изјавите од албанските партии дека не се откажуваат од платформата и оти таа ќе биде реализирана. – Уште кога Заев ги даде гаранциите и кога го потпиша оној […]

ГРУЕВСКИ: Владата на ВМРО-ДПМНЕ до последен ден ќе работи да ги исполни барањата на граѓаните

 • May 10, 2017
 • Коментари
Веќе следната недела Владата планира објавување на конкурс за компании во Македонија кои ќе се пријават да добијат речиси бесплатно странски експерт кој што ќе престојува недели или месеци во нивната компанија и врз основа на своите долгогодишни искуства во областа на одредена фабрика или компанија да им ги пренесе најдобрите практики и искуства што […]

ГРУЕВСКИ СО ДВОЈНО ПОГОЛЕМА ДОВЕРБА КАЈ ГРАЃАНИТЕ ОД ЗАЕВ

 • March 19, 2017
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има речиси двојна предност во однос на довербата кај граѓаните споредено со претседателот на СДСМ Зоран Заев. Најновите резултати од анкетата на Институтот за Политички Истражувања  од Скопје (ИПИС) покажуваат дека 26 проценти од граѓаните се изјасниле дека најголема доверба имаат во Груевски, додека на Заев му веруваат 13,5 отсто […]

ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ: Капитални проекти во енергетскиот сектор, придобивка ќе имаат стопанството и домаќинствата

 • March 16, 2017
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ секогаш го реализира ветеното пред граѓаните и секогаш работи за унапредување на животниот век и животниот стандард на граѓаните, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Христијан Мицкоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Еден од проектите кој го започна Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и кој има за цел да го […]