Архива на ознаки груевски

ГРУЕВСКИ ДО СДСМ: На сила дојдовте на власт, прво направете нешто, па после зборувајте- медениот месец ќе ви помине и ќе треба да испорачате резултати

 • May 20, 2017
 • Коментари
Го слушнав вчера Оливер Спасовски кај што кажа дека ќе требало многу време за да се сределе работите коишто ние сме ги правеле, во смисла дека ние сме направиле лошо. Како што тој рече, режимот што траел десет години. Јас вака сакам да му одговорам на Оливер Спасовски. Оваа влада во овие десет- единаесет години […]

ГРУЕВСКИ:ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко,доколку Заев мрдне од патот за кој има потпишано гаранции

 • May 18, 2017
 • Коментари
Добро е што со здружени напори, напори на граѓаните кои што секојдневно 70-80 дена протестираа, напори на ВМРО-ДПМНЕ и на нашата пратеничка група, напори на претседателот на државата, со здружени напори успеавме да дојдеме до ситуација кога Зоран Заев беше принуден, ставен во ќош да потпише еден таков документ, како што никој досега кој што […]

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победничка партија и на овие локални избори

 • May 16, 2017
 • Коментари
Начелно помеѓу партиите, преку нивните претставници договорено е изборите да се одржат на 15 октомври, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање. Тој рече дека се надева дека СДСМ нема пак да бара одложувања, како што тоа го правеше во минатото. Јас се надевам дека СДСМ овој пат нема да промени или […]

ГРУЕВСКИ: Џафери е узурпатор на позицијата претседател на Собранието

 • May 13, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на Собранието, вон сите правила и процедури. – Тој е во моментов, а веројатно така ќе остане […]

ЗАЕВ САКА ДА ИЗБЕГА ОД ОБВИНЕНИЈАТА: Оттаму и заплашувањата до судиите дека ќе имало генерален реизбор!

 • May 10, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека целта на изјавата на неговиот политички опонент од СДСМ Зоран Заев за промени во судството  е заплашување на судиите и заштита од постапките коишто се водат против него.  Не смее да се случи, истакна Груевски, повторно да завладеат со судството од партиска позиција. -Многу е јасно  и од […]

ГРУЕВСКИ: Владата на ВМРО-ДПМНЕ до последен ден ќе работи да ги исполни барањата на граѓаните

 • May 10, 2017
 • Коментари
Веќе следната недела Владата планира објавување на конкурс за компании во Македонија кои ќе се пријават да добијат речиси бесплатно странски експерт кој што ќе престојува недели или месеци во нивната компанија и врз основа на своите долгогодишни искуства во областа на одредена фабрика или компанија да им ги пренесе најдобрите практики и искуства што […]

ЈАКОВЛЕСКИ: Груевски и раководството треба да продолжат да го водат членството и политиката на партијата

 • May 9, 2017
 • Коментари
Груевски и раководството мораат да го следат пулсот на членството. Но, не смеат да ја водат политиката согласно моменталните емотивни реакции на со право револтираните членови, од она што ни го прави СДС и нивните поддржувачи од надвор, пишува еден од основачите на ВМРО и дел од советот на ветерани на ВМРО, Мане Јаковлески, на […]

ГРУЕВСКИ: Само преку дијалог може да се излезе од сегашната криза, сè друго води кон хаос и штета на државата

 • April 28, 2017
 • Коментари
Повикувам да се прифати иницијативата на претседателот Иванов за средба на партиските водачи, со цел изнаоѓање институционално  решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани. Само преку дијалог може да се излезе  од сегашната криза. Се друго води кон хаос и штета на државата. Потсетувам дека во повеќе наврати јавно […]

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори жестоко и соодветно ако СДСМ се обиде насилно да избере претседател на Собрание

 • April 9, 2017
 • Коментари
Доколку СДСМ влезе во такво сценарио за кое се заговара деновиве на неправно, незаконско, недемократско, неделовничко однесување во Парламентот, треба да знае дека ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира остро, а треба да очекува дека и народот во Македонија ќе има сериозна реакција според она што можеме да го видиме деновиве. Ова денес го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ […]

ГРУЕВСКИ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА СРПСКИ БЛИЦ: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

 • April 9, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Н.Г. Зоран Заев ќе ја добие нашата поддршка само ако ја осуди и отфрли […]
Страница 2 од 3«123 »