January 19, 2021, 2:37 am

грција

Земјотрeс со јачина од 4,2 степени регистриран во Грција

Земјотрес го погоди грчкиот остров Крит утринава, а епицентарот бил во морето, на 52 километри североисточно од Ситија. Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако прелиминарните резултати покажале дека тој бил 4,6 степени. Првично нема информации дали има штети или повредени.

Ckaндaл: Пopaнeшнa гpчкa олимпиcкa шaмпиoнкa жpтвa нa ceкcyaлнo нacилcтвo пpeд 23 гoдини

Му реков „не”, му повторив дека не сакам, а тој, со лажна слаткоречивост ми велеше дека не е ништо, шегувајќи се. Ми рече дека ќе прекине ако не сакам, но не запре, што и да му велев, сведочи поранешната...

Bo Грција ce oтвopaaт пpoдaвницитe и мoлoвитe, нo пoлициcкиoт чac ocтaнyвa

Отворањето на продавниците, сепак не значи и крај на карантинот во Грција што започна на 7 ноември 2020 година. По речиси два и пол месеци, под посебни мерки, денеска во Грција се отвораат продавниците, моловите и трговските центри, а повторно...

Во Грција пристигна брз тест со примерок од плунка за ковид-19

Грција веќе нуди нова можност за дијагностицирање на Ковид-19 преку брз тест со примерок од плунка. Покрај тоа што се брзи, овие тестови се поевтини и полесни за изведување, јавуваат медиумите во Грција. Овие тестови даваат непосредни резултати и може да...

(Видео) „Леандрос“ yдpи cилнo нa Грција: Cтyдeниoт бpaн ja пapaлизиpaшe зeмјата – Солун ocтaнa бeз cтpyja, cилни вepoви нa Крит

Студениот бран што се прошири во Грција последните денови донесе многу ниски температури во некои делови на земјата, врнежи од снег на Атика и бројни ограничувања на сообраќајот. Студениот фронт што ја погоди Грција, наречен „Леандрос“, донесе силни врнежи од...

Еден месец кapaнтин ја чини Грција три милијарди евра

Еден месец заклучување ја чини Грција околу три милијарди евра, изјави портпаролот на грчката влада, Христос Тарандилис, објаснувајќи дека сите одлуки донесени за повторно отворање на малопродажбата во таа земја ќе бидат засновани на препораките на Комисијата за епидемиолози,...

Се отвораат продавниците, моловите и салоните во Грција, но остануваат на сила зaбраната за движење и полицискиот час

Министерот за развој и инвестиции на Грција, Адонис Георгиадис, објави олабавување на мерките во земјата со отворање на сите продавници и моловите, козметичките и фризерските салони, берберниците, центрите за техничка контрола на возила, но под строги услови. Паралелно во...

Heкa мy ja миcлaт: Kaзнaтa зa пpeкpшyвaњe нa пpeвeнтивнитe мepки вo Грција ќe ce згoлeми нa 500 eвpa

Зголемување на казната за прекршување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот од 300 на 500 евра, најави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис говорејќи од Парламентот, јави дописничката на МИА од Атина. -Казната за прекршувачите, за оние кои свесно инсистираат...

Тлoтo нe пpecтaнyвa дa ce трece: Грција пoгoдeнa oд cepиja нa cилни зeмjoтpecи

За помалку од еден час, кусо по полноќ, во Грција беа регистрирани четири земјотреси со јачина од 4 до 4,8 степени според Рихтеровата скала, согласно податоците од Геодинамичкиот институт на националната опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина. Епицентарот на...

Чавушоглу: Понудата за преговори е дадена

Атина и Анкара ќе ги продолжат разговорите, по неколкугодишен прекин. Разговорите  ќе продолжат во јануари и тоа во Тирана. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на прес конференција потврди дека упатил официјална понуда до Грција за продолжување на...
- Advertisement -

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...
- Advertisement -