August 5, 2021, 10:01 am

данок

СДСМ: Намалувањето на ДДВ за струјата од 18 на 5 отсто е потврда за нашата посветеност

„Владата предводена од СДСМ останува целосно посветена кон заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани со континуирана имплементација на мерки и политики кои обезбедуваат повеќе пари во семејните буџети“, соопштуваат од СДСМ. „За таа цел, донесена е одлука...

Повеќе милијардери во САД меѓу кои и Безос, Маск и Сорос со години не плаќале данок

Во екот на глобалните расправии за зголемувањето на даноците за мулитнационалните компании, истрагата на независната организација ProPublica, потврди во вторникот дека повеќе американски милијардери повеќе години успевале целосно да го избегнуваат плаќањето на данокот на приходи. Споменатата организација чиешто седиште...

Димитриеска Кочоска: ВМРО-ДПМНЕ воопшто не размислува за зголемување на даношните стапки, туку планира да го намали данокот на личен доход

Во гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат, членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска истакна дека доколку има се случи смена на власт, ВМРО-ДПМНЕ воопшто не размислува за зголемување на даношните стапки туку планира да го...

Бизнисмен двe гoдини нe плaќaл дaнok..

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе oбвинителен акт против едно физичко и едно правно лице за кривичните дела даночно затајување и фалсификување или уништување на деловни книги. Во периодот од 22.12.2016 до 20.05.2018 година, со намера да...

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за купените производи од 10 до 12 октомври требаше да се исплатат до крајот на октомври, мерката го чека ребалансот на...

Јутубери и инфлуeнсери на мeтa на Дaночната управа, ако не платат данок, ќе мора да платат kaзна

Програмери, графички дизајнери, наставници по странски јазик, но и популарни јутјубери и инфлуенсери кои живеат во Србија, работат во компании од странство и немаат регистрирано канцеларии во нашата земја, добија пpeдупредување од Даночната управа да плаќаат данок на доход....

Град Скопје пoчнyвa co пpиcилнa нaплaтa на дaнoкoт на имoт и фиpмapинa зa изминaтaтa гoдинa

Град Скопје ги известува граѓани дека во согласност со Законот за даноците на имот, започнува постапката за присилна наплата на неплатените обврски за годишен данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2019 година. „Во тековната година во месец...

КОКА КОЛА СО ЗАГУБА: Компанијата забележа загуба од 2,75 милијарди долари

Американската компанија „Кока-кола“ забележа загуба во последниот квартал од минатата година поради порастот на даночните обврски на 3,6 милијарди долари, што е последица на неодамна усвоените измени на даночните закони во САД. Компанијата пријавила загуба од 2,75 милијарди долари или...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Heнopмaлнa paбoтa…: 38-гoдишнo лицe oд Брвеница ги мaлтpeтиpaл и тeпaл coпpyгaтa и ќepкaтa и мy ce зakaнyвaл нa coпcтвeниoт тaткo дeкa ќe гo y6иe

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 38-годишен жител на Брвеница за...
- Advertisement -spot_img