November 30, 2021, 11:35 pm

Данска

Вaжнo: Данска и Италија со нoви Koвид-19 прoтoкoли зa влeз нa дpжaвjaнитe на Македонија

Данска ги олесни КОВИД правилата за влез на државјаните на Македонија. Со најновата одлука на данските авторитети, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска, без ограничувања или валидни причини но, потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат кој...

Три европски земји ги ykинyвaaт сите koвид-мерки

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно високи во трите земји, но и довербата во владините политики е исто така висока. Во овие земји постои надеж...

Кoпeнхaген e нajбeзбeдниoт гpaд вo cвeтoт

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од лондонската Economist Intelligence Unit, во кој рангирани се 60 меѓународни дестинации врз основа на дигитална, здравствена, инфраструктурна и лична безбедност, како и заштита на животната средина, нова категорија која...

Oвa e пpвaтa зeмja вo ЕУ штo ги yкинyвa cитe кoвид-oгpaничyвaњa

Данска денеска ги укинува сите ограничувања, со што ќе стане првата земја во ЕУ што целосно ќе го врати нормалниот живот како пред пандемијата. - Вакцините и големите напори на сите граѓани на Данска придонесоа за ова - изјави министерот...

Eпидeмијата е под koнтрола: Данска прогласи победa над Ковид-19

Данската влада повеќе нема да го смета Ковид-19 како „социјално критична болест во Данска“, наведувајќи го како причина големиот број на вакцинирани лица во таа скандинавска земја. „Епидемијата е под контрола. Имаме рекордно висока стапка на вакцинација“, изјавил данскиот министер...

Данска најбогата, но најзадолжена земја во Европа, Романија е најсиромашна

Данците се најбогати во Европската унија, додека Романците се најсиромашни, според Централната банка на Данска. Во четвртиот квартал од минатата година, данско домаќинство имало просечно 250.000 евра. Сепак, лошата вест е дека Данците се исто така меѓу најзадолжените нации во...

Англија оди во финале, ќе си ги одмери силите со Италија

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да...

Неизвесноста трае: И во второто полуфинале ќе се играат продолженија

Неизвесност во одлучувачкиот натпревар помеѓу Англија и Данска. И по крајот на 90 минути неизвесно кој ќе оди во финале и ќе си ги одмери силите со италијанската репрезентација. Натпреварот помеѓу Данска и Англија, во 90 минута беше нерешен, поради...

Данска ќе донира два милиони вакцини на Западен Балкан, Македонија ќе добие 250 000 дози

Данската Влада намени милион дози вакцини, по 250.000 дози како донација за Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, и Косово, како и уште милион дози вакцина „Астра Зенека“ за меѓународниот механизам за дистрибуција на вакцините КОВАКС, соопштија од Данската...

Дaнcкa ja пoвлeчe вakцинaтa нa „Џoнcoн и Џoнcoн“

Управата за јавно здравство на Данска ја потврди во петокот својата претходно одлука за повлекување од употреба на вакацината против коронавирусот на производителот „Џонсон и Џонсон“. Данска на почетокт од мај стана првата земја којашто ја исклучи од својата програма...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Груби: Што и да ми каже Али Ахмети, јас тоа го правам

Артан Груби, првиот вицепремиер, во вечерашното гостување во Алсат, зборувајќи за кадровските прашања и министерствата што ќе ги преземе...
- Advertisement -spot_img