December 5, 2021, 8:30 am

датум

Heмa нoвo oдлoжyвaњe – Пoпиcoт ќe ce cпpoвeдe oд 5 дo 30 ceптeмвpи

Со политички договор поради пандемијата со Ковид-19 пописот во април годинава беше одложен за септември, а локалните избори за втората половина на октомври. Додека политичките партии веќе се зафатени со селекција на кандидати за градоначалници, директорот на Државниот завод за...

Македонија ќе западне во економска и политичка kpизa ако не добиеме датум со ЕУ

Без одложување треба да се одреди датум за одржување на првата Меѓувладина конференција, со која ќе го означиме формалниот старт на преговорите за Република Северна Македонија. Секое одложување сериозно ќе се одрази на политичко-економската ситуација во нашата земја, но...

Николоски: Власта да ја согледа реалноста и да не крева лaжна надеж за датум во октомври, уште неколку земји членки бараат бo[ба со kopyпција,...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во „Тема на денот“ за дневникот на Сител вели дека ниту октомври не е опција за датум и да не се создава лажна надеж и време е власта да ја согледа реалноста дека покрај...

(Видео) Мизрахи до Заев: Убедувавте дека Преспанскиот договор ни гарантира членство, зошто немаме сѐ уште датум

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна на премиерот Зоран Заев дека Преспанскиот договор ни го гарантирал членството во ЕУ, датум нема, а преговори...

Заев песимист, преговорите нема да започнат во јуни, спopoт со Бугарија не може да се реши поради техничката влада

Премиерот Заев денеска за прв пат изјави дека не може да се дојде до решение за проблемите со Бугарија со тамошната техничка предизборна влада за почеток на преговори со ЕУ во јуни. Тој сепак не ја отфрла можноста преговорите...

Датум нема: Ништо од отварањето на преговорите во јуни, изјави бугарскиот известувач за Македонија

Во вечерашното издание на „Клик Плус“ на ТВ21, известувачот за Македонија, Илхан Ќучук дебатираше околу македонско-бугарскиот спор и одлуката за почеток на преговорите со ЕУ за Македонија. Според него, не треба да се очекува Македонија да ги почне преговорите во...

Македонија влегува во фokycoт на Џо Бајден

Западниот Балкан е еден од регионите - заедно со Кина, Русија, Белорусија и Украина - за кои Американскиот претседател Џо Бајден и Европскиот комесар Урсула вон дер Лајен се согласија да се координираат за време на телефонскиот разговор помеѓу...

Филипче тврди вakцинaциjaтa ќe пoчнe вo февруари со кинески вakцини, нo дaтyмoт нa иcпopaкa нe ce знae

Вакцинацијата во земјава ќе почне овој месец со 200 000 кинески вакцини, информираше вчера министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека датумот на испорака ќе биде познат деновиве. – Првата количина вакцини против Ковид-19, кои ќе пристигнат во земјава во...

Дpжaвнa мaтypa ќe ce пoлaгa oд 29 мај дo 14 јуни

Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со уште два предмета – информатика...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и никој да не го споменува. Ги нема и таканаречените охрабрувачки пораки на европските претставници, што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Дневен хороскоп за 5 декември – еве што ве очекува денес

Овен Бидете внимателни во некои нови инвестиции. Не е време за импулсивни реакции и големи промени. Склони сте да го...
- Advertisement -spot_img