September 26, 2021, 4:24 pm

ДДВ

Лукаревска: Пoбopник cyм дa ce згoлeми пpaгoт нa пoвpaтoт нa ДДВ oд мepкaтa МojДДB

Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) и заменик-претседател на СДСМ, смета дека мерката „Мој ДДВ“ треба и понатаму да се унапредува, и вели  дека е најголем поборник да се зголеми прагот на повратот на ДДВ. – Во повеќе...

Haмaлeниoт ДДВ зa cтpyja cтaпи вo cилa

Законските измени за намалување на ДДВ-то на електричната енергија од 18 на 5 проценти стапи на сила. Во Службен весник се објавени усвоените измени на Законот за ДДВ кои пратениците ги изгласаа во петокот. Ова значи дека граѓаните за потрошена...

Нова функциоја во системот „Мој ДДВ“, граѓаните ќе можат да проверат колку пари добиле

На електронската платформа е-ПДД е поставена нова функционалност за граѓаните кои скенираат фискални сметки преку апликацијата Мој ДДВ, соопшти Управата за јавни приходи. Секој граѓанин со најава на својот профил на е-ПДД има можност во новото прозорче „Мој ДДВ –...

НУК: Hoв хaoc – Угocтитeлитe нaмecтo eднa, дoбиja тpи cтaпки нa ДДВ

Новата година само што започна, а угоститетлите се соочуваат и со нови проблеми. Независната угостителска комора денеска соопштува дека наместо од 1 јануари угостителите да добијат една единствена даночна стапка, тие добиле три стапки на ДДВ. Во соопштението објаснуваат и...

Од дeнecкa зaпoчнyвa иcплaтaтa нa пapитe oд „Викeндoт бeз ДДВ“

Од денеска започнува исплатата на средствата од скенираните фискални сметки за време на Викендот без ДДВ. Над 200 илјади граѓани во текот на неделата во целост ќе си го вратат платениот данок од 20, односно 10 отсто на нивните трансакциски...

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за купените производи од 10 до 12 октомври требаше да се исплатат до крајот на октомври, мерката го чека ребалансот на...

Започнува најавениот „Викенд без ДДВ“

Трговците и граѓаните се подготвени за претстојниот „Викенд без ДДВ“. Првите уште пред една недела ги најавија своите акции и ги наполнија магацините и рафтовите. Дел од граѓаните велат дека ќе ја искористат оваа можност да купат нешто што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Утре почнува изборната кампања за локалните избори на 17 октомври

Утре почнува кампањата за локалните избори закажани за 17 октомври. За градоначалници се натпреваруваат 301 кандидат додека за општински...
- Advertisement -spot_img