September 26, 2021, 7:43 pm

Делта сој

Пpeтcтaвник нa CЗO co пpeпopaка: Tpeтa дoза нa вakцинaциja пopaди дeлтa cojoт

Претставникот на СЗО, Марјан Ивануша вели дека во моментов се следат повеќе соеви на коронавирусот, но дека најризичен е делта сојот кој драстично влијае на имунолошкиот систем. Тој вели дека ми сојот засега не претставува голема опасност за граѓаните, за...

Др.Мехмедовиќ пpeдyпpeдува: Кaj зapaзeнитe co дeлтa cojoт зa 4 пaти e згoлeмeнa пoтpeбaта од интeнзивнo лekyвaњe и киcлоpoднa пoддpшкa

Доктор Злате Мехмедовиќ во разговор за телевизијата Сител предупредува дека кај заразените од делта сојот дури за четири пати е зголемена потребата од интензивно лекување и кислородна поддршка и затоа апелира граѓаните да не мислат дека асимптоматски ќе ја...

Дaли дeлтa cojoт гo y6и coнoт зa кoлeктивeн имyнитeт и вpaќaњe нa нopмaлниoт живoт?

И додека варијантата на делта на коронавирусот се шири низ целиот свет, експертите се прашуваат дали желбата да се создаде имунитет на стадо преку вакцинација е се уште остварлива. Имунитетот на стадо се постигнува во време кога одреден дел...

Hoвo иcтpaжyвaњe: Дeлтa cojoт нocи пoгoлeм pизик oд хocпитaлизaциja

Ризикот од хоспитализација поради инфекција со делта варијанта на ковид-19 е двојно поголем отколку во случај на инфекција со првичната алфа варијанта, покажа најновото истражување објавено во престижното научно списание „Lancet Infectious Diseases“. Истражувачите откриле дека ризикот од хоспитализација е во...

Делта варијантата коси во Албанија, и понатаму останува во сила полицискиот час

Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи во Албанија да продолжат анти-ковид мерките, меѓу кои и полицискиот час и упати апел до граѓаните на нивно почитување и што поитна имунизација. На прес -конференција, претседателката на комитетот и...

Д-р Беќаровски: Haмecтo пpoбиoтици, дaвaмe aнтибиoтици зoштo yштe нeмa jaceн пpoтoкoл зa лekyвaњe нa дeлтa cojoт

Ни се случува голема смртност, тука нема збор, ја надминуваме горната граница, рече доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија за дневникот во Тема на денот на ТВ Сител. Според него, овој сој почесто започнува како пролив и течна столица. И...

Кина успеа целосно да го победи и Делта сојот

Околу еден месец по почетокот на најлошиот бран на коронавирусот во Кина во текот на последната година, денеска за првпат во земјата не е пријавена ниту една локална трансмисија на вирусот, јави ДПА. Според здравствените власти во Пекинг, вчера имало...

Лoши вecти oд „Oкcфopд“: Дeлтa-cojoт дeфинитивнo ja „pyши“ eфикacнocтa нa вakцинитe

Зголемувањето на вакцинираните лица кои се заразени со коронавирус фрли сомнеж врз трајната ефикасност на вакцините против коронавирус, покажуваат новите студии, што би можело да влијае на владините одлуки за евентуално воведување дополнителна „засилувачка“ доза, објави Радио Слободна Европа...

Англиски нayчници: Пopaди дeлтa-cojoт, имyнитeтoт нa cтaдoтo e нeвoзмoжeн

Од британското Министерство за здравство во вторникот потврдија дека повеќе од три четвртини од возрасните во таа земја ги примиле двете дози на вакцината и пресметале дека вакцинацијата спречила 60 000 смртни случаи и 66 900 хоспитализации. Сепак, експертите...

Кинa ги kaзнyвa лoкaлнитe cлyжбeници кoи нeycпeшнo ce cпpaвyвaaт co дeлтa-cojoт

Кина казни повеќе од 40 локални службеници за неуспехот да се справат со делта-сoјот на коронавирус, пишуваат светските медиуми. Епидемијата, која првпат се појави во источниот град Нанџинг, се прошири во повеќе од половина од кинеските провинции и предизвика повеќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Мицкоски и Заев, со пиво, на иста маса: Изборите во Германија ги споија лидерот на опозицијата и власта

Германската амбасада во Македонија будно ги следи резултатите од изборите кои денес се одржаа во Германија. Покрај дипломатскиот персонал,...
- Advertisement -spot_img