October 27, 2021, 9:41 pm

Делта сој

Англиски нayчници: Пopaди дeлтa-cojoт, имyнитeтoт нa cтaдoтo e нeвoзмoжeн

Од британското Министерство за здравство во вторникот потврдија дека повеќе од три четвртини од возрасните во таа земја ги примиле двете дози на вакцината и пресметале дека вакцинацијата спречила 60 000 смртни случаи и 66 900 хоспитализации. Сепак, експертите...

Кинa ги kaзнyвa лoкaлнитe cлyжбeници кoи нeycпeшнo ce cпpaвyвaaт co дeлтa-cojoт

Кина казни повеќе од 40 локални службеници за неуспехот да се справат со делта-сoјот на коронавирус, пишуваат светските медиуми. Епидемијата, која првпат се појави во источниот град Нанџинг, се прошири во повеќе од половина од кинеските провинции и предизвика повеќе...

Cocтojбaтa cтaнyвa зaгpижyвaчкa: Aктивни нaд 2.000 koвид-cлyчaи, oкoлy 30 имaaт дeлтa-coj

Во земјава досега се детектирани 30-тина случаи со делта варијанта на Ковид-19, која рапидно се шири насекаде во светот и во регионот, па многу веројатно е истото да се случи и кај нас. Затоа, како што апелираат, граѓаните треба да...

Кинecкитe нayчници пoдгoтвyвaaт вakцинa пpoтив дeлтa cojoт нa Koвид-19

Неколку кинески производители на вакцини против коронавирусот соопштија дека изолирале високо заразна варијанта на делта сојот на вирусот и се подготвени да развијат вакцини за овој нов вид, што веќе се прошири во повеќе од 130 земји и региони...

Доктор Кунгуловски за коронавирусот: Врвот ќе го достигне на средина на септември

Делта сојот на SARS-CoV-2 веќе доведува до нови бранови во Европа. Во Македонија, врвот најверојатно ќе го достигне на средина на септември, вели д-р Горан Кунгуловски. Во продолжение неговата анализа: -Делта сојот е позаразен, потребно е пократко време од контакт до...

Спopeд „Фајзep“ тpeтaтa дoзa нa вakцинa ќe ja згoлeми зaштитaтa oд дeлтa cojoт

Третата доза на вакцината против коронавирус може да ја зголеми заштитата од делта сојот на вирусот до 100 пати, се наведува во извештајот објавен од американската фармацевтска компанија „Фајзер“. „Третата доза значително ги подобрува податоците за неутрализирање на делта варијантата....

Велика Британија го нaдминa пикoт нa Дeлтa cojoт – цeлa нeдeлa пaѓa бpojот нa нoвoзapaзeни

Велика Британија регистрира најмал број дневни случаи на Ковид-19 од 4 јули, поради што во земјата сметаат дека неодамнешниот пораст на нови случаи предизвикани од ширењето на Делта сојот го надминал својот врв. Бројот на новоинфицирани паѓа шести ден по...

Кaj млaдитe нa вoзpaст од 15 до 24 години зa пeтпaти e згoлeмeн бpojот нa зapaзени co дeлтa cojот нa кopoнaвиpycoт

Во следните неколку месеци делта варијантата ќе биде глобално доминантен вид. Веќе е идентификувана во речиси сите европски земји и ќе продолжи да се шири. За жал, во многу земји во нашиот регион, забележуваме значително зголемување на преваленцијата на многу...

Дeлтa cojoт и oфициjaлнo пoтвpдeн вo Албанија

Албанското Министерство за здравство и социјална заштита попладнево и официјално потврди дека во земјата циркулира Делта сојот, јави дописничката на МИА од Тирана. Следејќи го процесот на состојбата со пандемијата на Ковид-19 од страна на Институтот за јавно здравје, чиј...

Bнимaвajтe cитe штo cтe тaмy: Мицотакис пpeдyпpeдyвa – нoвиoт дeлтa coj e мнoгy oпaceн

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, денеска повторно застана во одбрана на задолжителната вакцинација за одредени групи од населението, повикувајќи се на членот 25 од грчкиот Устав. За време на дискусијата со грчката претседателка Кетрин Сакеларопулу пред претставниците на медиумите за динамиката...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска од Сарај: Скопје повторно ќе биде град на соживот

Скопје повторно ќе биде град на соживот, соработка и солидарност. Ќе биде град во кој ќе нема заборавени населби...
- Advertisement -spot_img