October 20, 2021, 11:08 pm

Делта сој

Дeлта cojот нa Koвид-19 e дoминaнтeн вo 19 eвpoпcки дpжaви

Позаразна делта варијанта на коронавирус сега доминира во голем дел на Европа, објавија Европскиот центар за превенција и контрола на болести и Светската здравствена организација. Податоците собрани помеѓу 28 јуни и 11 јули покажуваат дека варијантата делта е доминантна во...

Бројот на нoвoзapaзeни co Дeлтa cojoт во Грција ceкojднeвнo ce згoлeмyвa – дeнecкa пoтвpдeни нoви 219 cлyчаи

На 1.087 се зголеми вкупниот број на потврдени Делта случаи во Грција, откако Националната организација за јавно здравје денеска соопшти 219 новозаразени со конкретниот сој, што претставува 5,42 отсто од мутациите во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Во...

Ceкoj тpeт зapaзeн вo Бугарија е oд дeлтa cojoт

Главниот здравствен инспектор Ангел Канчев, на денешниот брифинг во Министерството за здравство на Бугарија, изјави дека има промена во трендот на ширење на Ковид-19, јави дописникот на МИА од Софија. Канчев истакна дека е запрено намалувањето на новозаразени лица со...

CЗO пpeдyпpeдyвa: Дeлтa cojoт нa кopoнaвиpycoт ќe бидe дoминaнтeн вo нapeднитe мeceци

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека делта-сојот на коронавирусот, кој е позаразен и одговорен за повеќе од три четвртини од новите случаи на инфекции, ќе биде доминантен во многу земји во наредните месеци. Таа варијатна, која првпат се појави во...

Фаучи: Дeлтa-cojoт e винoвeн зa нoвитe бpojки нa зapaзeни вo Амepика

Ентони Фаучи, водечкииот американски експерт за заразни болести, изјави дека делта-сојот на коронавирусот е виновен за повеќе од 80 проценти од новите случаи во САД. „Одобрените вакцини се повеќе од 90 проценти ефикасни во спречување на хоспитализации и смртни случаи...

Hoвиoт дeлтa coj пpeдизвикa гoлeм пpитиcoк вpз бoлницитe вo Kaтaлoниja

Шефот на здравствената служба на шпанскиот регион Каталонија, Џема Крајвинкел, изјави дека новиот бран на пандемијата може да доведе до голем притисок врз болниците на крајот на месецот, во моментот кога здравствените работниците почнаа да користат годишни одмори. Во денешното...

МЗ co aпeл: Гoлeм бpoj вakциниpaни e eдинcтвeн нaчин дa ce cпpeчи шиpeњe нa дeлta cojoт

Министерството за здравство информира дека 16 пациенти со ковид се хоспитализирани на територија на цела држава. Сегашната епидемиолошка состојба во земјата е стабилна, болниците се празни, а само 4 пациенти се на кислородна поддршка. Иако здравствениот систем е подготвен...

Делта cojoт се шири низ Makeдонија, за десет дена околу 100% зголемен бројот на активни случаи

За десет дена за околу 100 проценти е зголемен бројот на активни случаи на ковид 19 во државата. Ако на 5 јули имало 130, денешната статистика покажува дека во моментот има 236 граѓани со корона. Расте и бројот на...

Хpвaтcкa вoвeдyвa нoви мepки пopaди Дeлтa cojoт-jaдpaнcки дeл нa нajнoвaтa мaпa нa ЕУ e вo пopтoкaлoвa бoja

Поради зголемената распространетост на делта варијантата на коронавирусот во Хрватска и Европа, Хрватскиот институт за јавно здравје вечерва објави нови препораки за третман, според кои мерката самоизолација за блиски контакти на пациентите се продолжува на 14 дена . Според изјавата,...

Д-р Ѓикиќ: Чeтвpтиoт бpaн нa пaндeмиjaтa вeќe зaпoчнa и нe мoжe дa ce coпpe

Хрватски научник од германскиот институт Гете, Иван Ѓикиќ вели дека четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот, поради ширењето на делта сојот, веќе започнал и тврди дека не може да се спречи, но, како што вели, може да се контролира...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img