денес

Денеска е Пpeподобен Никита Мидикиски

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 април. Денеска е Преподобен Никита Мидикиски. Во времето на византискиот император Лав Петти Ерменецот, еден од бастионите на православието загрозено од иконоборството беше и Мидикискиот манастир. Игумен на овој манастир беше свети...

Време: Променливо облачно и до 30 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне со повеќе сончеви периоди. Ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10...

ДЕНЕС Е СПОМЕН НА СВЕТИТЕ 42 МАЧЕHИЦИ ВО АМОРЕЈА: Се обидуваа да ги натераат да се одречат од Христос, но не успеаја

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 март. Денеска е Св. 42 мачеHици во Амореја. Во деветтиот век, за време на византискиот цар Теофил, Сарацените го напaднаа и освоија градот Амореја, во Мала Азија. Заpобија многу луѓе, меѓу кои и...

Дневен хороскоп

Овен Понеделник, како првиот ден од неделата, ќе ви донесе многу интересни моменти со пријателите и вашите блиски. Доколку можете, искористете го овој топол ден за прошетка низ парк или за пријатен семеен ручек. Бик Ќе ви се случи колапс доколку не...

ДЕНЕСКА СЕ СЛАВИ СВ. СИМЕОН БОГОПРИМЕЦ: Светецот кој е заштитник на малите деца

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 февруари. Денеска е Св. Симеон Богопримец и св. пророчица Ана. Црквата сочувала еден благочестив обичај, во деновите после големите празници да ги слави оние личности што учествувале во тој празник. Поради тоа, веднаш...

КОЈ ЌЕ ДОЈДЕ КАЈ ИВАНОВ: Претседателот за денеска закажа лидерска средба

Засега нема информации кој од лидерите ќе се појави на средба кај шефот на државата. Никој досега не потврдил ниту ја откажал лидерска средба кај шефот на државата. Претседателот Ѓорге Иванов за денеска повика на лидерска средба која има за...
- Advertisement -

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...
- Advertisement -